الگوریتم گوگل چگونه کار می کند؟ الگوریتم گوگل در واقع چه کاری انجام می دهد؟ برای بسیاری از شما ، این مقاله نسبتاً قدیمی خواهد بود. اما برای همه کسانی که در دنیای سئو تازه وارد هستند نه.

بگذارید توضیح دهیم الگوریتم گوگل چه کار می کند و سئو چه کاری انجام می دهد. توضیحاتی ساده و روان ارائه خواهیم نمود تا فهم آن آسان باشد ، زیرا درک این موضوع واقعاً به شما کمک می کند تا یک استراتژی سئو ایجاد کنید که با الگوریتم گوگل کارساز باشد! بیایید در ادامه این مقاله نگاهی به پشت صحنه گوگل بیندازیم.


الگوریتم گوگل چگونه کار می کند ؟

موتورهای جستجو مانند گوگل لینک ها را دنبال می کنند. آنها لینک ها را از یک صفحه وب سایت به وب سایت دیگر دنبال می کنند. (بیشتر بخوانید: موتور جستجو گوگل چطور کار می کند؟)

گوگل از یک موتور جستجوی متحرک ، فهرست و الگوریتم گوگل تشکیل شده است. موتور جستجوی گوگل لینک های های موجود در سایت را دنبال می کند و شبانه روز در اینترنت می چرخد ​​و نسخه HTML همه صفحات موجود را در یک پایگاه داده وسیع به نام فهرست ذخیره می کند.

اگر موتور جستجوی گوگل دوباره وارد وب سایت شما شود صفحات جدید یا اصلاح شده سایتتان را پیدا می کند و این فهرست مطابق آخرین تغییرات سایتتان به روز می شود. وابسته به میزان بازدید از سایت شما و تعداد تغییراتی که در وب سایت خود ایجاد می کنید موتور جستجوی گوگل وارد سایتتان می شود و آن را مجددا بررسی می کند.

برای اینکه گوگل متوجه وجود سایت شما شود ، ابتدا باید لینکی از سایت دیگری در سایت شما باشد. به شرط اینکه آن سایت از قبل در فهرست گوگل وجود داشته باشد. اگر موتورهای جستجوی گوگل  آن لینک را دنبال کنند ، منجر به اولین بازدید موتورهای جستجوی گوگل از سایت شما و ذخیره سایتتان در فهرست گوگل می گردد .

از آن به بعد ، وب سایت شما می تواند در نتایج جستجوی گوگل ظاهر شود. بنابراین شما نحوه آغاز فعالیت الگوریتم گوگل در یک سایت را متوجه شدید.

کارکرد-الگوریتم-گوگل

الگوریتم مخفی گوگل

پس از اینکه  وب سایت شما جزو فهرست گوگل گردید ، الگوریتم گوگل روی آن اجرا می گردد و گوگل می تواند آن را در نتایج جستجو نشان دهد.

موتور جستجوی گوگل سعی می کند یک جستجوی خاص کاربر را با صفحات وب سایت هایی که در فهرست ذخبره کرده مطابقت دهد. برای این کار ، الگوریتم خاصی وجود دارد که تصمیم می گیرد کدام صفحات به ترتیب نمایش داده شوند. نحوه دقیق کار این گوگل یک راز است. هیچ کس به طور دقیق نمی داند الگوریتم چیست و چه عواملی برای ترتیب نتایج جستجو تصمیم می گیرند.

مهمترین نکته که باید بدانید این است که الگوریتم گوگل متغیر است و با به روزرسانی های جدید مرتباً تغییر می کند.

هم عواملی که نحوه ترتیب فهرست گوگل را تعیین می کنند و هم عواملی که اهمیت متغیرهای مختلف بر  این ترتیب دهی را مشخص می کنند اغلب تغییر می کند. اگرچه الگوریتم گوگل مخفی است ، اما گوگل به ما می گوید که کدام موارد مهم هستند.

ما نمی دانیم که چقدر این موارد مهم است و نمی دانیم که آیا گوگل همه عوامل را به ما اعلام می کند یا خیر. حدس و خطا و  آزمایش  دید نسبتا خوبی به ما می دهد تا  عوامل مهم و تغییرات این عوامل را شناسایی کنیم .

صفحه نتایج گوگل

صفحه نتایج گوگل حدود 7 یا 10 لینک از سایتهایی که بیشترین نزدیکی به جستجوی شما را دارند (طبق الگوریتم گوگل ) را نشان می دهد. ما از این نتایج به عنوان نتایج سئو ارگانیک یاد می کنیم. اگر به خط دوم قسمت نتیجه جستو کلیک کنید ، نتایج بیشتری را مشاهده خواهید کرد. هرچه وب سایت شما در نتایج گوگل پایین تر باشد ، احتمال اینکه کسی روی نتیجه شما کلیک کرده و سایت شما را پیدا کند کمتر است بنابراین با توجه به الگوریتم گوگل سعی کنید رتبه ساییتان را ارتقا دهید.

در بیشتر اوقات ، تعدادی لینک وجود دارد که چون صاحبان آنها به گوگل هزینه تبلیغات داده اند این لینک ها در بالای 10 لینک برتر موجود در صفحه اول قرار می گیرد . این لینک ها تبلیغاتی هستند.

هنگامی که کاربران اصطلاح خاصی را جستجو می کنند ،گوگل این لینک ها را در بالای سایت قرار می دهد. قیمت این تبلیغات بسته به قدرت رقیبان در یک عبارت جستجوی خاص بسیار متفاوت است. علاوه بر این نتایج گوگل غیر پولی و پولی ، چند عنصر دیگر نیز وجود دارد که می توانید در صفحه نتایج موتور جستجوی گوگل پیدا کنید.

الگوریتم-گوگل

ارزش لینک ها برای موتورهای جستجو و الگوریتم گوگل

بسیار مهم است که درک اساسی از نحوه استفاده الگوریتم گوگل و سایر موتورهای جستجو از لینک ها داشته باشید. از تعداد لینک های متصل به یک سایت از سایت های دیگر برای تعیین اهمیت آن سایت استفاده می شود. بنابراین ، هرچه لینک های یک سایت خاص بیشتر باشد ،  موتورهای جستجو بیشتر به آن سایت اعتماد خواهند داشت و در الگوریتم گوگل جایگاه بالاتری خواهد داشت(نسبت به یک  سایت مشابه)  .

لینک های داخلی و همچنین لینک های خارجی (از  سایت های دیگر) می توانند به رتبه بندی بهتر یک سایت در الگوریتم گوگل کمک کنند. هر چند برخی از لینک ها از اهمیت بیشتری برخوردارند، اما لینک های وب سایت هایی که لینک های ورودی زیادی دارند ، به طور کلی از لینک های وب سایت های کوچکی که فقط چند لینک ورودی دارند مهمتر هستند.

اهمیت دارد که لینک ها دارای ساختار پر سرعت باشد . تا زمانی که شما در حال جمع آوری لینک هایی مفید و پرکاربرد هستید ، ساختار خوب این لینک ها می تواند یک استراتژی خوب در زمینه سئو باشد. اما اگر لینک های نامطمئن و مشکوک جمع کنید (یا بدتر از آن لینک بخرید ) ، الگوریتم گوگل ممکن است شما را به خاطر آن تنبیه کند.

سئو و الگوریتم گوگل

بهینه سازی موتور جستجو یا سئو روشی است برای اینکه سایت ها رتبه بهتری در نتایج جستجوی گوگل داشته باشند . برای انجام این کار ، متخصص سئو سعی می کند وب سایتی ایجاد کند که طبق الگوریتم گوگل باشد. همانطور که گفته شد ،  الگوریتم گوگل به منظور ارائه بهترین پاسخ به کاربران آنلاین و بهترین تجربه ممکن برای جستجوی ابن کاربران است. اگرچه الگوریتم گوگل مخفی باقی مانده است ، اما بیش از یک دهه تجربه در سئو ایده خوبی در مورد عوامل مهم در الگوریتم گوگل ایجاد کرده است.

ما تمام تغییرات الگوریتم گوگل را در صفحه نتایج گوگل  مورد رصد قرار می دهیم و نحوه کار واقعی در موتورهای جستجو  را آزمایش می کنیم. ما از سئوی جامع و کل نگر حمایت می کنیم. استراتژی سئوی شما هرگز نباید بر پایه کلک زدن و فریب گوگل باشد زیرا موتور جستجو می خواهد نتیجه ای را که بیشتر با درخواست جستجوی کاربر متناسب است به او نشان دهد. به طور خلاصه ، این نحوه کار الگوریتم گوگل است. اگر می خواهید در نتایج مربوط به یک عبارت جستجوی خاص در بالای نتایج جستجوی گوگل ظاهر شوید ، حتما مطالب عالی و دوستانه و مطابق سئو بنویسید و تجربه آنلاین خوبی را به کاربران ارائه دهید.