بازاریابی محتوا یا کانتنت مارکتینگ (content marketing) به شما کمک می کند مشتریانی را که ممکن است به آنها دسترسی نداشته باشید ، جذب ، تبدیل و حفظ کنید. این رشته هرگز به اندازه امروز از محبوبیت بالاتری برخوردار نبوده است. اگر در سال 2021 بازاریابی محتوا انجام نمی دهید ، به احتمال زیاد رقبای شما در حال انجام آن هستند.

بازاریابی-محتوا

این راهنما به شما کمک می کند بفهمید بازاریابی محتوا چیست ، چگونه مزایای آن را برای کارفرمایان و مشتریان خود توضیح دهید.

بازاریابی محتوا چیست

بازاریابی محتوا فرآیند تولید و انتشار محتوا برای جذب و حفظ مشتری است ، بنابراین می توانید درآمد خود را افزایش داده و در نهایت کسب و کار خود را رشد دهید.

در گروه توسعه دهنده ایفا ، استراتژی کانتنت مارکتینگ ما ساده و موثر است: ما مقالات و وبلاگ مفهومی و کاربردی ایجاد می کنیم که به مشتریان بالقوه می آموزد چگونه با استفاده از ابزارها مشکلات خود را حل کنند و ترافیک وب سایت را رشد دهند. ما در درجه اول به بهینه سازی موتور جستجو (سئو) برای هدایت مخاطب به وب سایتمان متکی هستیم. (اگر نمیدانید یادگیری سئو را از کجا شروع کنید ما این مقاله را پیشنهاد می کنیم: چگونه سئو یاد بگیریم)

وبلاگ نویسی تنها یکی از روش های بازاریابی محتوا است و قالب های بسیار دیگری وجود دارد که می توانید بسته به مخاطبان ، منابع و اهداف خود استفاده کنید (اطلاعات بیشتر در ادامه مقاله)

چرا بازاریابی محتوا مهم است؟

کانتنت مارکتینگ فرصتی برای جذب ، تعامل ، تبدیل و حفظ مشتری است. ما حداقل پنج دلیل قانع کننده برای سرمایه گذاری در آن می دانیم:

ایجاد آگاهی و جذب مشتری بالقوه
مخاطبان خود را درگیر کرده و اعتبار ایجاد کنید
تبدیل مشتری
ایجاد وفاداری و حفظ قدرت
بازاریابی محتوا بازدهی مرکب دارد (و در طولانی مدت ارزان است)

هر یک از این موارد را با مثالی از نحوه انجام بازاریابی محتوا مرور می کنیم. در بخشهای مثال زیر اطلاعات بیشتری از صنایع مختلف خواهید یافت.

1- بازاریابی محتوا به شما کمک می کند تا آگاهی ایجاد کرده و مشتریان بالقوه را به خود جذب کنید

وقتی مردم مشکلی دارند که می خواهند آن را حل کنند یا تمایلی را می خواهند برآورده کنند ، اگر ندانند شما وجود دارید ، برند و محصولات شما را در نظر نخواهند گرفت. بازاریابی محتوا روشی برای اطمینان از کشف شما توسط مشتریانتان است.

به عنوان مثال ، در efadg ، ما به افراد کمک می کنیم تا بازدید بیشتری از وب سایت های خود داشته باشند. اما بعید است که مستقیماً “efadg” را در گوگل جستجو کنند زیرا احتمالاً هنوز ما را نمی شناسند. آنها معمولاً سفر خود را با جستجوی چیزی نزدیکتر به هدف خود شروع می کنند ، مانند “چطور فریلنسر سئو شویم” با استفاده از بازاریابی محتوا ، ما می توانیم برای این جستجو حاضر شویم و یک ارتباط ذهنی اولیه بین efadg و مشکلی که آنها می خواهند حل کنند ایجاد کنیم.

2- بازاریابی محتوا به شما کمک می کند تا مخاطبان خود را درگیر کنید و اعتبار ایجاد کنید

صرف آگاهی از وجود شما به معنای انتخاب برند یا محصول شما نیست. اما وقتی آن ها به دنبال راه حلی هستند و شما بار دوم ، سوم و چهارم با محتوای جذاب و قابل اعتماد پیدایتان می شود، شانس شما را افزایش می دهد.

با ادامه مثال قبلی ، مثلا شخصی در حال آموزش سئو است و اکنون در حال جستجوی چیزهای خاص تری است ، مانند “چگونهمتخصص سئو شویم” از آنجا که ما در مورد این موضوع پستی نوشتیم و در صفحه اول گوگل قرار گرفتیم ، در نهایت آنها دوباره ما را پیدا می کنند.

اگر این فرد لینک های داخلی ما را دنبال کند یا به جستجو ادامه دهد ، احتمالاً خدمات ویژه ما را پیدا می کند ، که به آن ها کمک می کند کسب و کارشان را توسع دهند و از خدمات ما بهره مند شوند.

3- بازاریابی محتوا به شما در تبدیل مشتری کمک می کند

حتی وقتی مشتری های بالقوه شما می دانند شما چه کسانی هستید و چه چیزی را ارائه می دهید ، ممکن است قبل از انتخاب شما دو دل باشند. این جایی است که بازاریابی محتوا می تواند نظر نهایی را برای کمک به مردم در تصمیم گیری برای مشتری شدن ارائه دهد.

به عنوان مثال ، efadg تنها گروه متخصص سئو در بازار نیست و مشتریان بالقوه ما ممکن است بخواهند بدانند که بجز سئو دیگر چه خدماتی از ما دریافت می کنند. برای این منظور ما مطالبی را منتشر کرده ایم که این موضوع را منعکس می کند.

4- بازاریابی محتوا به شما در ایجاد وفاداری و حفظ قدرت کمک می کند

هدف نهایی بازاریابی محتوا (کانتنت مارکتینگ) افزایش فروش و رونق کسب و کار است ، بنابراین این موضوع چیزی فراتر از برنده شدن در یک فروش است: کانتنت مارکتینگ به شما کمک می کند تا مشتریان فعلی خود را درگیر و مطلع نگه دارید ، که به حفظ وفاداری به برند کمک می کند.

در efadg ، ما محتوای وبلاگ منحصر به فرد برای این مرحله ایجاد نمی کنیم. از آنجا که ما همیشه بر حل مشکلات خاص و افزایش مهارت مخاطبان خود متمرکز هستیم ، محتوای ما کار ایجاد وفاداری را انجام میدهد. اما ما یک بخش اختصاصی داریم که بیشتر مختص مشتریان ما است و در آنجا به آنها کمک می کنیم تا کسب و کارشان را به طور حرفه ای توسعه دهند. این کار برای حفظ مشتری از اهمیت برخوردار است زیرا اگر آنها از ارزش ارائه شده راضی نباشند بعید است كه ماه به ماه به ما پول بدهند.

5- بازاریابی محتوا بازدهی مرکب دارد (و در طولانی مدت ارزان است)

برخلاف کانال هایی مانند تبلیغات پولی که به محض اینکه سرمایه گذاری در آنها را متوقف کنید ، دیگر متوقف می شوند ، بازاریابی محتوا این چنین نیست.

اگر امروز 1 میلیون تومان برای تبلیغات هزینه می کنید تا 100 کلیک به وبلاگ خود وارد کنید ، فردا باید 1 میلیون تومان دیگر هزینه کنید تا نتیجه مشابه را بدست آورید. اما اگر1 میلیون تومان برای ایجاد یک محتوای بهینه شده هزینه کنید ، همان محتوا می تواند ماه ها و حتی سال ها پس از اولین انتشار سایت شما را به سمت ترافیک سوق دهد.

3 ایراد رایج در مورد بازاریابی محتوا و راه حل آن ها

در حال حاضر ، ممکن است شما از ایده بازاریابی محتوا بسیار خوشتان بیاید اما این به این معنی نیست که کارفرمای شما نیز همین نظر را دارد.

چند ایراد معمول در بحث کانتنت مارکتینگ وجود دارد، و شما باید برای پروژه های خود آنها را مرور کنید:

  • تبلیغات پولی ، سریعتر باعث جذب بیشتر مشتری می شود
  • دیدن نتایج خیلی طولانی است
  • سنجش ROI (میزان بازگشت سرمایه) دشوار است

1. تبلیغات پولی ، سریعتر باعث جذب بیشتر مشتری می شود

تبلیغات پولی در حقیقت یک روش سریع برای ایجاد ترافیک است: به محض پرداخت هزینه برای قرار دادن تبلیغ در مقابل چشمان افراد و به شرطی که هدف گذاری خود را به درستی انجام دهید ، ترافیک شروع به جریان می کند.

با این حال ، در بیشتر موارد ، تبلیغات پولی افراد را به صفحاتی می فرستد که در پایین قیف بازاریابی شما قرار دارند و برای تبدیل سریع طراحی شده اند ، مانند صفحات فرود یا محصولات. با ارسال ترافیک به آنجا ، ممکن است فروش ایجاد کنید ، اما فقط از افرادی که آماده خرید هستند – و افراد دیگر را از دست می دهید.

قیف-تبدیل-بازاریابی

به عنوان مثال ، اگر کسی به دنبال “چطور فریلنسر سئو شویم” باشد ، احتمالاً در حالت یادگیری (و نه در حالت خرید) است. در حالی که می توانستیم تبلیغات پولی را برای این کلمه کلیدی اجرا کنیم و جستجوگران را به یک صفحه فرود اختصاصی بفرستیم ، اما احتمالاً برای افرادی که آماده تبدیل نیستند ، پول هدر می دهیم زیرا آنها آماده خرید نیستند.

در مقابل ، بازاریابی محتوا به ما کمک می کند تا مشتریان را در کل قیف جذب ، تعامل و تبدیل کنیم. و محصول جانبی این فرآیند این است که باعث ایجاد آگاهی و اعتبار برند می شود.

به جای اینکه به جنگ تبلیغات پولی در مقابل بازاریابی محتوا کشیده شوید ، تصمیم بهتر در مورد چگونگی استفاده از آنها با هم برای به حداکثر رساندن نتایج کوتاه مدت و بلند مدت است.

2. دیدن نتایج خیلی طولانی می شود

اگر “نتایج” را فقط به عنوان فروش تعریف کنید ، بله: دیدن نتایج بازاریابی محتوا بیشتر از کانال های فوری مانند تبلیغات پولی طول می کشد.

اما فقط به این دلیل که چیزی بیشتر از چیز دیگری طول می کشد به معنای بی ارزش بودن آن نیست. به عنوان مثال ، رانندگی در اطراف کوه سریعتر از ساخت تونل است. اما وقتی تونل را ساختید ، هر بار در کسری از زمان می توانید رانندگی کنید.

بازاریابی محتوا مشابه است: ساخت آن به زمان نیاز دارد اما در نهایت به منبع فروش مداوم منجر می شود. و هنگامی که مخاطبان مستقر دارید ، بازاریابی محتوا می تواند نتایج را سریعتر از آنچه از ابتدا شروع می کنید ، هدایت کند.

3. سنجش ROI (میزان بازگشت سرمایه) دشوار است

ROI (میزان بازگشت سرمایه) دقیق بازاریابی محتوا دشوار است. برای پیگیری تأثیر محتوا در کل قیف و در عین حال جدا کردن هر متغیر ، باید یک مدل داده بسیار پیچیده بسازید.

با این حال ، معیارهای خاصی وجود دارد که می توانید برای هر مرحله از قیف بازاریابی خود پیگیری کنید ، و می توانید از آنها برای محاسبه جزئی ROI استفاده کنید:

میزان-موفقیت-بازاریابی-محتوا

به همین ترتیب ، برآورد ROI بازاریابی محتوا بر اساس سئو کار سختی نیست. شما می توانید پتانسیل ترافیک و ارزش نتایج بالاترین سطح را بررسی کنید و محاسبه کنید که هزینه نوشتن ، ارسال و تبلیغ مقاله برای شما در مقایسه با میزان ترافیکی که می تواند در طول زمان ایجاد کند چقدر است.

انواع بازاریابی محتوا

روش های بازاریابی محتوای زیادی در دسترس است:

پست های وبلاگ
پادکست ها
ویدئو
اینفوگرافیک ها
ابزار رایگان
قالب ها
کتابهای الکترونیکی
چک لیست ها

لیست ادامه دارد. و ممکن است وسوسه شوید که سعی کنید مقداری از همه کارها را انجام دهید به این امید که به افراد بیشتری برسید. اما ما توصیه می کنیم که یک رویکرد استراتژیک تر را در پیش بگیرید: بر دو تا سه قالب تمرکز کنید که احتمالاً مهمترین تأثیر را در تجارت شما دارند.

برای ما ، وبلاگ مهمترین ترین قالب محتوا است. ما می دانیم که مخاطبان ما مانند بازاریاب ها وفریلنسرها ، اطلاعات مورد نیاز خود را در Google جستجو می کنند ، بنابراین اطمینان حاصل کنیم که محتوای همیشه سبز ایجاد می کنیم که رتبه بندی و هدایت بازدیدکنندگان را به سمت خود جلب می کند.

اگر می دانید که مخاطبان شما در درجه اول از گوگل برای حل مشکلات یا یافتن ایده استفاده می کنند ، می توانید موفقیت وبلاگ نویسی ما را با استفاده از سئو در 3 مرحله تکرار کنید:

  • موضوعات مرتبط با کسب و کار خود را پیدا کنید
  • ایجاد محتوا
  • آن را تبلیغ کنید

1. موضوعاتی را پیدا کنید که مربوط به کسب و کار شما هستند

به آنچه مردم می توانند برای یافتن شما در گوگل تایپ کنند ، فکر کنید: این کلمه کلیدی مرکزی شما است. برای مثال ، اگر تجارت شما فروش تجهیزات عکاسی است، نقطه شروع می تواند “فیلم 35 میلیمتری” باشد.

2. نوع مناسب محتوا را ایجاد کنید

پس از انتخاب کلمه کلیدی ، اطمینان حاصل کنید که محتوایی که ایجاد می کنید با انتظارات جستجوی شما مطابقت دارد. این به عنوان هدف جستجو شناخته می شود و شما می توانید با مشاهده نتایج رتبه های بالای گوگل آن را تعیین کنید.

ببینید نتایج اول گوگل در چه زمینه ای هستند. صفحه محصول است یا وبلاگ. ویدیو است یا متن و … . بعد از فهمیدن نوع موضوع آن گاه می توانید مطابق با آن محتوای خود را تولید کنید.

3. مطالب خود را تبلیغ کنید

هنگامی که محتوای شما تولید شد ، می توانید آن را برای مخاطبان خود ارسال کنید ، مانند لیست ایمیل و / یا افرادی که شما را در شبکه های اجتماعی دنبال می کنند.