آیا می خواهید فریلنسر دیجیتال مارکتینگ یا دیجیتال مارکتر شوید؟ این مقاله راهنمای شماست.

من مدرک بازاریابی ندارم و رشته مهندسی خوانده ام. با این حال ، از پنج سال گذشته کار دیجیتال مارکتینگ انجام داده ام.

این از زیبایی این حرفه است که برای کار به عنوان دیجیتال مارکتر نیازی به داشتن مدرک ندارید .

اما بدون داشتن مهارت هیچ کاری امکان پذیر نیست و در اینجا هم شما باید هم مهارت های دیجیتال مارکتینگ و هم تجربه عملی را کسب کنید.

ما به شما نشان خواهیم داد که چگونه دانش خود را گسترش دهید ، بعلاوه قدم به قدم مراحل مختلفی را که ممکن است در مسیر تبدیل شدن به یک فریلنسر دیجیتال مارکتینگ پیش روی شما باشد را مرور می کنیم.

شغل خود را در دیجیتال مارکتینگ با توجه به این هفت مرحله شروع کنید:

وب سایت خود را ایجاد کنید

روی یک مسیر دیجیتال مارکتینگ تمرکز کنید

درباره مدل دیجیتال مارکتینگ انتخاب شده خود بیشتر بیاموزید

آنچه را که یاد می گیرید اجرا کنید

با ابزارهای رایگان دیجیتال مارکتینگ آشنا شوید

برای کار در بازاریابی اقدام کنید

کار خود را گسترش دهید 

وب سایت خود را ایجاد کنید

اگرچه ممکن است برای استخدام در دیجیتال مارکتینگ به هیچگونه مدرک تحصیلی و گواهینامه ای احتیاج نداشته باشید ، اما این بدان معنا نیست که شرکت ها به راحتی شما را استخدام می کنند.

ابتدا باید:

1.مهارت های خود را در دیجیتال مارکتینگ رشد دهید.

2.نشان دهید که این مهارت ها را دارید.

بهترین راه برای این کار ایجاد وب سایت خودتان است.

با ساخت وب سایت خود ، شما یک آزمایشگاه می سازید که استراتژی های مختلف بازاریابی را آموزش ببینید و آزمایش کنید بدون این که نگران آسیب رساندن به سایت دیگران باشید.

علاوه بر این ، چه چیز دیگری می تواند مهارت شما را بهتر از این اثبات کند که نشان دهید واقعاً چیزی را از ابتدا رشد داده اید!

به عنوان مثال ، هنگامی که من برای اولین بار به عنوان فریلنسر دیجیتال مارکتینگ شروع کردم ، من و دوستانم یک وب سایت آرایشی بهداشتی ایجاد کردیم. صادقانه می گویم که وب سایتی زشت بود. اما این فرصت را به من داد تا مواردی مانند بازاریابی محتوا ، بازاریابی از طریق ایمیل ، اطلاع رسانی و موارد دیگر را تمرین کنم. این سایت ، اگرچه در نهایت ناموفق بود ، اما در کمک به من برای به دست آوردن تجربیات عملی ، موثر بود.

نیازی به تفکر زیاد برای فراگیری این مهارت ها نیست، نکته اصلی این است که فقط شروع به تمرین کنید. حوزه مورد علاقه خود را انتخاب کنید و با استفاده از وردپرس سایتی ایجاد کنید. در مورد مواردی مانند لوگوی سایت یا استراتژی کسب درآمد نگران نباشید.

اگر مطمئن نیستید که چگونه یک وب سایت وردپرس راه اندازی کنید ، فقط یک جستجوی سریع در گوگل انجام دهید. بسیاری از آموزش ها را پیدا خواهید کرد.

روی یک مسیر دیجیتال مارکتینگ تمرکز کنید

مسیر های دیجیتال مارکتینگ زیادی وجود دارد. از جمله:

 • بهینه سازی موتور جستجو (سئو)
 • بازاریابی محتوا
 • بازاریابی ایمیلی
 • شبکه های اجتماعی

از آنجا که وب سایت خود را به تنهایی اجرا می کنید ، اجرای آن بدون صرف زمان ، تلاش و منابع غیرممکن است. در عوض ، ما توصیه می کنیم فقط روی یک حوزه از بازاریابی دیجیتال تمرکز کنید.

اما کدام حوزه را باید انتخاب کنید؟ بیایید جوانب مثبت و منفی سه حوزه محبوب را بررسی کنیم.

تبلیغات در فضای مجازی

این حوزه شامل تبلیغات در پلتفرم هایی مانند گوگل ، فیس بوک  و اینستاگرام است. به طور کلی ، این استراتژی برای افزایش بازدید سایت شما عالی است.

با این حال ، اگر کاملاً مبتدی باشید ، ممکن است این حوزه از جهتی مخاطره آمیز باشد. مدیریت تبلیغات آنلاین صرفاً عملیات راه اندازی سایت و ایجاد جریانی برای بازدید بیشتر از سایت نیست. شما هنوز به دانش و تجربه احتیاج دارید تا در نهایت تمام پول خود را از دست ندهید.

بنابراین اگر می توانید بودجه ای را برای آزمایش و یادگیری این کانال اختصاص دهید ، ادامه دهید. در غیر این صورت ، ممکن است مورد مناسب شما نباشد.

بازاریابی از طریق رسانه های اجتماعی

این حوزه شامل جذب فالور در شبکه های اجتماعی و هدایت ترافیک از این پلتفرم ها است. شما باید با آنها آشنا باشید. بعلاوه ، از آنجا که ارسال مطالب رایگان است ، تجربه ای بی هزینه است.

این حوزه می تواند یک حوزه ایده آل برای شروع کار یک فریلنسر دیجیتال مارکتینگ باشد.

با این حال ، به یاد داشته باشید که بازاریابی در شبکه های اجتماعی فقط اشتراک گذاری تصادفی و هر چند روز یک بار در اینستاگرام نیست. برای انجام خوب این کار  ، باید “تعامل” داشته باشید. چه چیزی باعث ایجاد کشش می شود ، چه چیزی را کاربران می خواهند ببینند ، انواع محتوایی که نتیجه می دهد و غیره.

بهینه سازی موتورهای جستجو (سئو)

سئو روش بهینه سازی صفحات برای کسب رتبه بالا در موتورهای جستجو مانند گوگل است.

نکته مهم این است که به محض رتبه بندی ، از موتورهای جستجو ترافیک رایگان ، غیرفعال و ثابت دریافت می کنید.

با این حال ، نکته منفی این است که مدت زمان بیشتری برای نتیجه گرفتن در این حوزه نیاز است. برای دیدن نتایج به صبر و حوصله نیاز خواهید داشت. اما پاداشش را خواهید گرفت.

هنوز مطمئن نیستید کدام حوزه را انتخاب کنید؟

فریلنسر دیجیتال مارکتینگ شدن را با سئو شروع کنید. بله ، البته که  ما جانبدارانه پیشنهاد می دهیم . اما با وجود جانبداری به چند دلیل مهم آن را توصیه می کنیم:

 • شروع آن رایگان است. برخلاف تبلیغات آنلاین ، برای شروع یک کار  سئو نیازی به پول ندارید.
 • تعداد زیادی ابزار سئو رایگان در دسترس هستند.
 • این یکی از تنها حوزه های جذب مشتری طولانی مدت در مقیاس زمان است.
 • مهارت هایی که در سئو می آموزید (به عنوان مثال ، نوشتن محتوا ، اطلاع رسانی ، ایجاد لینک ، ارتقا محتوا و …) به راحتی در سایر حوزه های دیجیتال مارکتینگ استفاده می شوند.

درباره مدل دیجیتال مارکتینگ انتخاب شده خود بیشتر بدانید

برای این کار ، ” راهنمای [حوزه انتخابی خود] ” را در گوگل جستجو کنید.

به دنبال راهنمایی های دقیق باشید که ، همه چیز را به خوبی توضیح دهد و اخیراً به روز شده باشد. قسمت آخر از اهمیت ویژه ای برخوردار است زیرا بازاریابی دیجیتال یک صنعت سریع السیر است.

این راهنما همچنین به عنوان سکوی پرتاب برای کشف نکات بیشتری که می توانید در مورد آنها بیاموزید ، عمل خواهد کرد.

اگر تصمیم گرفته اید روی سئو تمرکز کنید ، توصیه می کنم مقاله چطور یک متخصص سئو شویم (8 قدم) را مطالعه کنید.

اگر می خواهید در مورد سئو بیشتر جستجو کنید ، توصیه می کنیم مقاله آموزش مقدماتی سئو برای مبتدیان را نیز مطالعه نمایید.

آنچه را یاد میگیرید اجرا کنید

اگر می خواهید عضله سازی کنید ، مهم نیست که چند آموزش یوتیوب را مشاهده می کنید. هنوز باید یک میله پیدا کنید و تمرین کنید. فریلنسر دیجیتال مارکتینگ شدن نیز همین است.

فقط محتوا مصرف نکنید. استفاده محتوا بدون عمل سبب تحلیل بی مصرف می شود (نتیجه فکر کردن بیش از حد و در عین حال انجام ندادن کاری).

وقتی چیزی یاد گرفتید ، باید وارد میدان عمل شوید ، درگیر شوید و اجرا کنید. به همین دلیل وب سایت خود را ایجاد کردید.

انسان ها با شروع به انجام دادن کار و غلبه بر موانعی که در طول مسیر با آن روبرو می شوند خیلی سریعتر یاد می گیرند تا با مطالعه دقیق و آماده سازی.

برای سئو ، این بدان معنی است که شما باید روی موارد اساسی مانند تحقیق در مورد کلمات کلیدی ، ایجاد محتوا و ایجاد لینک تمرکز کنید. این سه مورد به تنهایی می تواند رتبه گوگل را برای سایت شما بیش از هر چیز دیگری بالا ببرد.

با ابزارهای رایگان دیجیتال مارکتینگ آشنا شوید

از آنجا که شما تازه کار خود را شروع کرده اید ، پرداخت هزینه برای ابزارهای پیشرفته بازاریابی مشکل خواهد بود.

نگران نباشید – تعداد زیادی ابزار رایگان در دسترس است. تعدادی از مواردی که باید با آنها آشنا شوید:

Google Analytics. اطلاعاتی مثل تعداد افرادی که از سایت شما بازدید می کنند ، به کدام صفحات سایتتان می روند ، مدت زمان ماندن آنها و صدها معیار قابل اندازه گیری دیگر را از طریق گوگل آنالیتیکس بینید.

.Google Search Console (GSC). ببینید کدام صفحات در گوگل شاخص می شوند ، و همچنین رتبه بندی کلمات کلیدی سایت شما و وب سایت هایی که به شما لینک می شوند را مشاهده کنید.

لوازم تبدیل (ConvertKit). ابزاری برای بازاریابی از طریق ایمیل است. طرح رایگان آنها به شما امکان می دهد تا 1000 مشترک را مدیریت کنید.

بافر(buffer ) ابزار برنامه ریزی رایگان شبکه های اجتماعی است. روند ارسال محتوا را خودکار می کند.

برای کار در زمینه دیجیتال مارکتینگ اقدام کنید

با مهارت های جدید خود ، زمان آن رسیده است که از لیست مشاغل انتخاب کنید .

آنچه شما به دنبال آن هستید کارآموزی یا کار آماتور است. این می تواند کار در آژانس دیجیتال مارکتینگ یا کار خانگی باشد. به عنوان مثال ، من به عنوان یک کارآموز بازاریابی در یک استارت آپ فناوری پوشاک شروع کردم. بعداً این فرصت را به شغلی تمام وقت تبدیل کردم.

با این حال ، حتی برای این موقعیت ها ، رقابت شدید است. بنابراین ، شما باید راهی برای برجسته شدن در میان رقیبان زیاد خود داشته باشید.

در اینجا چند ایده به شما می دهیم:

 • تکنیک کیف
 • شبکه سازی کنید
 • در جمع کار کنید
 • خودتان بازاریابی کنید

تکنیک کیف

این یک تکنیک مصاحبه شغلی است که توسط Ramit Sethi ، نویسنده پرفروش نیویورک تایمز ساخته شده است. اساس این تکنیک به این صورت است ، شما:

1.درباره شرکتی که متقاضی آن هستید تحقیق کنید ؛

2.بزرگترین مشکلات بازاریابی دیجیتال آنها را دریابید.

3.راه حل هایی برای رفع آنها ایجاد کنید.

شبکه سازی کنید

جامعه شناسان دریافته اند که بیشتر مشاغل غیرقابل مشاهده و دارای پاداش بالا از طریق نزدیکترین دوستان شما یافت نمی شوند. در عوض ، این مشاغل از روابط ضعیف ، یعنی آشنایان تصادفی یا افراد هم مدرسه ای یا افرادی که دارای زمینه فرهنگی مشترک هستند ، پیدا می شوند.

این دلیلی است که شما همیشه باید ارتباط های سازمان یافته داشته باشید.

ابتدا یک یا چند نفر را که فریلنسر دیجیتال مارکتینگ هستند را پیدا کنید. بعد این استراتژی سه قسمتی را دنبال کنید:

تمام محتوایی را که فرد تولید کرده بخوانید. اگر از هر بخش خاصی لذت بردید یا از آن یاد گرفتید ، آنها را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید و آن شخص را تگ کنید. شما همچنین می توانید ایمیل بزنید و از وی تشکر یا تعریف و تمجید کنید.

پیشنهادی به آنها بدهید که بتواند کار آنها را ارتقا دهد. برای تهیه مقاله ، پادکست ، ویدیو و غیره با آنها مصاحبه کنید.  لازم نیست این مصاحبه در سایت شما منتشر شود . می تواند در سایت دیگری باشد. اما در این صورت حتی اگر وب سایت کوچکی دارید ، دلسرد نشوید و بدانید بعضی از افراد خوشحال می شوند که کمکتان کنند.

بدانید که آنها در حال حاضر روی چه پروژه ای کار می کنند. این می تواند از زندگی اجتماعی آنها مشخص باشد و یا می توانید از آنها بپرسید. سپس ، دریابید که چگونه می توانید به آنها کمک کنید تا به اهداف خود برسند.

در جمع کار کنید

مدتی که در این صنعت بوده ام ، دیدم بسیاری از فریلنسر های دیجیتال مارکتینگ از صفر شروع می کنند و شروع به تاثیرگذاری و نفوذ می کنند. آنچه آنها انجام می دهند ساده است – آنها شروع به به اشتراک گذاشتن آنچه که در جمع آموختند می کنند.

آستین کلئون در “کارت را به نمایش بگذار” (show your work) می نویسد :

” یک بار در روز ، بعد از اینکه کار روزانه خود را انجام دادید ، به مستندات خود برگردید و یک قسمت کوچک از مراحل کار خود را پیدا کنید که می توانید به اشتراک بگذارید . ”

از اشتراک گذاری آنچه روی آن کار می کنید نترسید . موفقیت و شکست های خود را نشان دهید . این نه تنها باعث جذب بازاریاب ها و ایجاد روابط برای شما می شود ، بلکه برند شخصی شما را نیز رشد می دهد.

خودتان بازاریابی کنید

نینا مفله (Nina Mufleh )می خواست در Airbnb کار کند. با این حال ، درخواست برای شغل آگهی شده برای او کارساز نبود . بنابراین ، وی رزومه ای را ایجاد کرد که دانش او در مورد Airbnb ، صنعت گردشگری و فرصت های از دست رفته صنعت گردشگری را به نمایش می گذاشت.

وی سپس در توییتر مدیر عامل شرکت Airbnb توییت کرد ، توجه آنها را جلب کرد و مصاحبه ای انجام داد .

رزومه او بسیار منتشر شد و مورد توجه Uber و LinkedIn قرار گرفت.

چگونه می توانید ثابت کنید که ریزه کاری های بازاریابی دارید؟ کاری را که نینا انجام داد انجام دهید – خلاقیت به خرج دهید ، بازاریابی کنید و توجه شرکت هایی را که می خواهید در آنها کار کنید جلب کنید.

کار خود را گسترش دهید

پس از چند سال کار به عنوان فریلنسر دیجیتال مارکتینگ ، می توانید گزینه های مختلفی را در مورد چگونگی ادامه مسیر حرفه ای خود بررسی کنید.

در حالی که بحث در مورد کل روند پیشرفت شغلی از این مقاله خارج است ، بیایید برخی از فرصت های بالقوه آینده را بررسی کنیم

 • فریلنسر دیجیتال مارکتینگ دورکار شوید
 • کار آزاد دیجیتال مارکتینگ انجام دهید
 • شرکت دیجیتال مارکتینگ راه اندازی کنید
 • مشاوره دیجیتال مارکتینگ بدهید
 • وب سایت های بیشتری بسازید

فریلنسر دیجیتال مارکتینگ دورکار شوید

به طور کلی ، این معمول ترین مسیر است. با وجود آنچه که مردم می خواهند شما به آن اعتقاد داشته باشید ، کارمند بودن شرمندگی نیست. همه نمی توانند بیرون بروند و یک کارآفرین موفق شوند.

اکنون ، مهم است که توجه داشته باشید که شما نباید لزوماً سایت های شخصی خود را رها کنید و تسلیم شوید . شرکت های خوب شما را تشویق می کنند که برای پیشرفت کار خود در پروژه های جانبی خود وقت بگذارید.

اینها معمولاً انواع افرادی هستند که می خواهید برای آنها کار کنید زیرا آنها شما را به چالش می کشند که استاد کار خود شوید.

بیشتر بخوانید: چگونه یک فریلنسر موفق شویم

کار آزاد دیجیتال مارکتینگ انجام دهید

کار آزاد یک روش عالی برای کسب تجربه عملی در عین افزایش درآمد است. اگر چند سال به حرفه خود مشغول هستید ، شانس خوبی وجود دارد که تاکنون کارهای مستقلی برای شما صف آرایی کرده باشد.

حتی اگر پیشنهاد یا درخواست جذب کاری ندارید ، نگران نباشید. شما همیشه می توانید برای کار در سایتهایی مانند دیوار، شیپور، پونیشا و غیره اقدام کنید. چطور یک فریلنسر سئو شویم و کسب درآمد کنیم

شرکت دیجیتال مارکتینگ راه اندازی کنید

بسیاری از افرادی که فریلنسر دیجیتال مارکتینگ هستند ، در نهایت شرکت خود را تأسیس می کنند. نکته خوب در مورد راه اندازی شرکت خود این است:

 • شما می توانید همزمان با تعداد زیادی مشتری کار کنید ، زیرا تیم هایی برای مدیریت حساب های مشتری خواهید داشت .
 • همچنین می توانید خدمات بیشتری ارائه دهید ، زیرا تیم شما متنوع خواهد شد.

یک فروشگاه خاص بودن این امکان را برای شما فراهم می کند تا در افزایش قیمت ها ، پتانسیل درآمد خود را به حداکثر برسانید.

با این حال ، راه اندازی شرکت به معنای استخدام تیم است. این می تواند هزینه بر باشد (حقوق ها ، فضای اداری و غیره). همچنین باید مهارت های بازاریابی غیر دیجیتالی – استخدام ، فروش ، حسابداری و غیره – را کسب کنید.

همچنین احتمالا قبل از رسیدن به هدف مورد نظرتان باید هم برنامه ریزی و هم اجرا کنید.

مشاوره دیجیتال مارکتینگ بدهید

اگر شما:

 1. به تنها کار کردن علاقه مندید
 2. اما علاقه ای به راه اندازی شرکت ندارید

مشاوره مستقل دادن می تواند یک مسیر آینده دار برای شما باشد.

با این حال ، در تعداد مشتریانی که می توانید بگیرید محدود خواهید بود. دلیل: مشاغل معمولاً مشاوران را استخدام می کنند زیرا در یک زمینه خیلی خاص تخصص دارند.

بنابراین ، در حالی که شما ممکن است یک تیم کوچک را برای مدیریت بخشهای سیستماتیک کسب و کار خود استخدام کنید ، در نهایت مشتریان شما را برای تخصصتان استخدام می کنند. به طور طبیعی ، این توانایی شما را در جذب مشتری های زیاد را محدود می کند.

وبسایت های بیشتری بسازید

بسیاری از فریلنسرهای دیجیتال مارکتینگ این مسیر را ترجیح می دهند زیرا به آنها امکان می دهد ضمن درآمد اضافی در کنار هم تمرین کنند. یک انتخاب محبوب ، به ویژه برای فریلنسر های سئو ، ایجاد یک وب سایت است.

نتیجه گیریی نهایی

صرف نظر از اینکه کدام مسیر را انتخاب می کنید ، برای فریلنسر دیجیتال مارکتینگ شدن، دو کار وجود دارد که باید همیشه انجام دهید .

اول ، یادگیری. دیجیتال مارکتینگ یک حوزه دائماً در حال تحول است. شما باید دائماً در حال یادگیری ، کاربرد ، آزمایش و پالایش باشید. کتاب بخوانید ، پادکست گوش کنید ، فیلم تماشا کنید و اندیشمندان این حوزه را بصورت آنلاین دنبال کنید.

دوم ، ایجاد روابط زیاد و سازمان یافته . ایجاد روابط نه تنها شما را در معرض فرصت های شغلی آینده قرار می دهد ، بلکه کمک می کند به ملاقات افرادی که ایده های جدید و متفاوت با شما دارند بروید. این می تواند چشم انداز شما را باز کند و به شما کمک کند تا در حرفه خود پیشرفت بیشتری داشته باشید. از این گذشته ، هرگز خودتان نمی توانید همه چیز را بدانید .