سئو برای موفقیت تمام کسب و کارهای آنلاین ضروری است. چگونه می توانیم قدرت خود را به عنوان یک سئوکار فریلنسر در این زمینه افزایش دهیم؟

در این وبلاگ ، ما مهارتهای مورد نیاز برای تبدیل شدن به یک سئوکار فریلنسر متخصص و موفق را بررسی می کنیم.

سئو چیست و چرا اهمیت دارد؟

مفهوم سئو یعنی این که وب سایت شما در موتورهای جستجو مانند گوگل، در جستجوهای مرتبط، رتبه بالایی داشته باشد. این امر به نوبه خود باعث افزایش بازدید و فروش وبسایت شما می شود. در اصل سئو کلید ایجاد ترافیک  و ستون فقرات هر استراتژی بازاریابی دیجیتال خوب است. همچنین به عنوان شاخص اصلی میزان عملکرد خوب یک وب سایت ، جزء ضروری هر کسب و کار دیجیتالی است.

در حالی که روش های زیادی برای هدایت ترافیک به صفحه شما وجود دارد ، مهم است که در اینجا توجه داشته باشید که سئو به ترافیک ارگانیک اشاره می کند. به عبارت دیگر ، بدون پرداخت هزینه.

اگر می خواهید در مورد اصول سئو بیشتر بخوانید پیشنهاد می کنیم مقاله اصول اولیه سئو برای مبتدیان را مطالعه بفرمایید.

سئوکار فریلنسر کیست؟

اکنون که از اهمیت سئو در کسب و کارهای آنلاین مطلع شدید پرسش اصلی این است که چه کسی سئو را برای سایت انجام می دهد. ساده ترین پاسخ به این پرسش یک کلمه است، سئوکار.

سئوکارها دو دسته هستند:

 • سئوکار شرکتی
 • سئوکار فریلنسر

سئوکار شرکتی عموما تیم هایی در قالب یک شرکت هستند که چندین پروژه سئو را همزمان انجام می دهند. مزایای اصلی سئوکار شرکتی این است که به صورت تیم هستند و تقریبا هر مشکلی را می توانند حل کنند. اما به دلیل تعداد بالای پروژه های آن ها گاهی کیفیت کار آن ها پایین تر از حد انتظار است.

سئوکار فریلنسر یا فریلنسر سئو شخصی است که به تنهایی یک پروژه سئو را پیش می برد. سئوکار فریلنسر باید دانش بالایی در زمینه سئو داشته باشد و تقریبا به همه جنبه های سئو مانند بازاریابی محتوا، لینک سازی، سئو درون صفحه، جستجوی کلمات کلیدی و … مسلط باشد.

سئوکار فریلنسر

مهارت های مورد نیاز سئوکار فریلنسر چیست؟

اکثر فعالان در زمینه دیجیتال مارکتینگ مفاهیم اصلی سئو را درک می کنند. اما چه عناصری شما را از یک شخص که سئو می داند به یک سئوکار فریلنسر متخصص تبدیل می کند؟

در اولین قدم، گذراندن دوره ای در زمینه برنامه نویسی یا طراحی وب می تواند به شما کمک کند تا درک کاملی از نحوه عملکرد وب سایت داشته باشید.

و اما در مورد مهارت های تخصصی ، سئو واقعا چیزی است که نیاز به یک ذهن تحلیلی دارد. شما باید به طور مداوم داده ها را جمع آوری ، اندازه گیری و بررسی کنید ، بنابراین مهم است که تصویری واضح از نحوه مرتب سازی ، سازماندهی و تجسم انواع مختلف داده ها برای حل مشکلات خود داشته باشید.

شما همچنین باید به طور طبیعی در تصمیم گیری در سطح بالاتر و حل مشکلات مهارت داشته باشید تا در این زمینه واقعا پیشرفت کنید.

مفاهیم سئو که باید بدانید

سئو یک حوزه فنی با زبان خاص خودش است و بهترین شیوه برای یک درک فراتر از بازدید از وب سایت و صفحات است. در زیر برخی از مفاهیم کلیدی که باید برای تقویت مهارت خود به عنوان یک سئوکار فریلنسر به آنها تسلط پیدا کنید ، آورده شده است.

اعتبار (authority)

مفهوم اعتبار دامنه به میزان قدمت و محبوب دامنه شما در مقایسه با سایرین در جستجوهای مشابه اشاره دارد. از آنجایی که رقابت برای رسیدن به “رتبه بالا” در جستجو بی پایان است ، همه در رقابتی دائمی هستند.

اعتبار از طریق دامنه یا صفحات وب سایت شما اندازه گیری می شود. اعتبار سایت مفهومی پیچیده است و توضیح آن نیاز به دانش فنی دارد.

اما در یک مفهوم کلی، کلید رتبه بالاتر از رقبا، ارائه محتوای باکیفیت و مرتبط با جستجوی کاربر است. تحقیقات کلمات کلیدی نقش اساسی در این فرایند ایفا می کند.

موتورهای جستجو یا خزنده ها (crawlers)

هر موتور جستجو مجموعه ای از “ربات ها” را دارد که دائماً در حال خزیدن برای بررسی و فهرست بندی وب سایت ها در سراسر جهان هستند.

برخی از مواردی که آنها هنگام “تصمیم گیری” در مورد رتبه وب سایت روی آنها تمرکز می کنند ، عبارتند از

 • تگ عنوان
 • تگ کلمات کلیدی
 • تگ های سرفصل
 • هایپرلینک ها

خزنده های همچنین به دنبال عوامل رتبه بندی داخلی سایت هستند که صفحات و المانهای وبسایت شما را (مانند برچسب های alt) به وضوح تعریف میکنند که آنها در چه موردی هستند.

کرالر گوگل

نکته ای که در مورد خزنده ها باید توجه کرد این است که قوانین به طور مرتب تغییر میکنند تا افرادی را که سعی می کنند سیستم را فریب دهند مجازات کنند و بنابراین وب سایت های مجاز با محتوای با کیفیت پاداش میگیرند. سئوکار فریلنسر خوب به طور دائم وبلاگ های گوگل را دنبال میکند.

درباره موتورهای جستجو بیشتر بخوانید: موتور جستجو گوگل چطور کار می کند؟

کلمات کلیدی LSI

کلمات کلیدی LSI روشی است که گوگل سایت ها را بر اساس کلمات کلیدی، جستجو و ایندکس می کند. این روش به نحوه قرار گرفتن کلمات در زمینه جستجو یا دسته خاصی از محتوا اشاره می کند. پیشرفت های هوش مصنوعی به موتورهای جستجو این امکان را می دهد تا جستجوها را با جزئیات بیشتری درک کنند. بنابراین ممکن است در آینده کلمات کلیدی بلند، بیشتر برای موتورهای جستجو معنی داشته باشند.

تحقیق کلمات کلیدی (Keyword Research)

کلید نوشتن یک محتوا با سئو خوب در نحوه استفاده از کلمات کلیدی است. هنگام وبلاگ نویسی، می توانید از وپلاگین هایی مانند Yoast for WordPress برای بررسی اصول اولیه سئو در محتوا استفاده کنید.

همچنین می توانید از ابزارهایی ساده مانند Google Keyword Planner یا حتی پیشنهادهای موتور جستجو برای درک نحوه استفاده از کلمات کلیدی و عبارات استفاده کنید.

تعیین نوع محتوا، میزان و تعداد کلمات کلیدی و همچنین محل قرارگیری آنها از اصول رتبه بندی خوب یک وبسایت است. یادگیری تحقیق کلمات کلیدی بسیار مهم است.

آنالیز (analysis)

دو نوع آنالیز وبسایت داریم که سئوکار فریلنسر باید به آن ها مسلط باشد:

 • آنالیز داخلی
 • آنالیز خارجی

آنالیز داخلی سایت اساساً به همه چیزهایی که در سایت روی آن ها کنترل دارید اشاره می کند، در حالی که آنالیز خارجی به داده هایی اطلاق می شود که هیچ کنترلی بر آنها ندارید. مانند بک لینک های سایر سایت ها. ایده خوبی است که درک روشنی از نحوه عملکرد هریک از این انواع سئو داشته باشید.

تجزیه و تحلیل رقابتی شبیه تجزیه و تحلیل SWOT (نقاط قوت ، ضعف ، فرصت ها و تهدیدها) خواهد بود. شما اساساً می توانید اقدامات رقبای خود را ارزیابی کرده و از آن برای منافع خودتان استفاده کنید.

لینک سازی (link building)

این یکی از سخت ترین چالش های سئوکار فریلنسر است. ایجاد بک لینک مفید به مرور زمان به شما ارزش می بخشد. این لینک ها می توانند به طور طبیعی از افرادی که احساس می کنند محتوای شما ارزشمند است و می خواهند به محتوای لینک بدهند، به دست آیند.

روشی دیگر از طریق تلاش برای ایجاد لینک”خارجی” به دست می آید ، این امر دشوارتر است زیرا شما مجبورید با وبلاگ نویسان و سایر سایتهایی که دارای دامنه قوی تر هستند تماس بگیرید. و آنها را متقاعد کنید که به سایت شما لینک دهند. یکی از این کار ها رپورتاژ آگهی در سایت های پر بازدید است.

این کار اساساً به گوگل و دیگر موتورهای جستجو نشان می دهد که وب سایت شما معتبر است و به عنوان یک مرجع معتبر شناخته شده است.

لینک-سازی

آزمایش روی وب سایت و وبلاگ های خود

خب، به نظر شما بهترین راه برای تسلط بر سئو چیست؟ بهترین راه این است که آستین های خود را بالا بزنید و خود را درگیر کار کنید.

پلتفرم های زیادی وجود دارد که در آنها می توانید به راحتی وب سایت خود را بسازید تا بتوانید مهارت های سئو خود را تمرین کنید. وردپرس یکی از ساده ترین و مطمئن ترین مکان ها برای انجام این کار است و می توانید آن را به صورت رایگان انجام دهید.

ابتدا باید تصمیم بگیرید که چه پلتفرمی میزبان وب سایت شما است. سپس می توانید بر ایجاد و بهینه سازی سایت خود تمرکز کنید. این کار نه تنها برای شما عالی است ، بلکه بخشی ضروری از این روند است تا بتوانید دانش خود را به عنوان سئوکار فریلنسر افزایش داده و خود را به بازار عرضه کنید.

ابزارهای سئو برای کمک به آموزش شما

گوگل دارای ابزارهای قابل دسترسی بسیاری است (مانند Google Keyword Planner) که به شما در تجزیه و تحلیل الگوهای ترافیک و رتبه بندی کلمات کلیدی کمک می کند.

SEM Rush و MOZ بزرگترین و بهترین ابزار برای کمک به شما در سئو هستند. هر دوی این سایتها برای درک بهتر افراد در همه سطوح بسیار  آموزنده هستند.

Wordtracker Keyword Suggestion Tool طیف وسیعی از داده های سئو را ارائه می دهد که احتمالاً در هیچ جای دیگر پیدا نمی کنید. اگرچه برای عضویت باید هزینه بپردازید ، اما می توانید آن را به صورت رایگان امتحان کنید.

نکات بازاریابی برای سئوکار فریلنسر

امروزه هر فریلنسری برای جلب جلب مشتری باید بازاریابی انجام دهد. در اینجا چند روش برای افزایش دیده شدن، افزایش قدرت و ارتباط با دیگران آورده شده است.

 • فعالیت در شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام
 • اجاد یک وب سایت برای خودتان و کار روی آن
 • گرفتن پروژه از پونیشا
 • بررسی آگهی های سایت های دیوار و شیپور