سایتمان را به شرکت سئوکار یا فریلنسر سئو بدهیم ؟ کدامشان بهتر میتوانند سایت ما را به صفحه اول گوگل برسانند.

اول بیایید در مورد تعریف هر کدام صحبت کنیم.

فریلنسر سئو شخصی است که در زمینه سئو تخصص دارد و به تنهایی یا در گروه های کوچک فرایند سئو سایت را انجام می دهند. فریلنسرها معمولا بیش از 2 یا 3 پروژه قبول نمیکنند به همین دلیل استخدام یک فریلنسر سئو خوب کمی دشوار است.

آژانس سئوکار دارای تیمی از افراد متعهد است که برای آن آژانس کار می کنند و برای منافع مشتریان خود همکاری می کنند. شرکت های سئوکار تعداد پرژه های بیشتری میتوانند مدیریت کنند به همین دلیل راحت تر میتوانید یک شرکت استخدام کنید.

در حالی که هر دو می توانند خدمات فوق العاده ای را به شما ارائه دهند، گاهی ممکن است تصمیم گیری سخت شود. به همین دلیل در ادامه این مقاله راهنمای کاملی در مورد تفاوت های شرکت سئوکار یا فریلنسر سئو صحبت شده است.

فریلنسر سئو

فریلنسرهای سئو دو دسته هستند:

  1. سئوکار پایه
  2. مدیر یا کارشناس سئو

سئوکارهای پایه صفر تا صد پروژه را انجام میدهند. یعنی تولید محتوا پشتیبانی سایت و سئو سایت و … . این افراد معمولا به صورت تک نفره کار میکنند و ممکن است تجربه بالایی نداشته باشند. البته تجربه و سابقه کار در این مدل سئوکار زیاد اهمیت ندارد. مهم این است که دانش فنی قوی داشته باشد و بتواند همه کارها را روی اصول پیش ببرد.

مدیر یا کارشناس سئو بیشتر در حد یک مربی و راهنما برای مجموعه شما عمل میکند. یعنی شما باید تیم محتوا و وردپرس کار و کد نویس و … در اختیارشان قرار دهید تا آنها تیم را هدایت کنند. البته باید ببینید وبسایت شما در چه حد و اندازه ای است. ممکن است اصلا به کد نویس نیاز نداشته باشید. ممکن است وردپرس کار و محتوا نویس شما یکی باشد. این بستگی به حجم کسب و کار شما دارد.

مدیر سئو باید تجربه زیادی داشته باشد و حداقل یک وب سایت را قبلا به سرانجام رسانده باشد.

برای کار کردن با فریلنسرها شما باید خیلی چیزها مثل کار کردنشان در روزهای تعطیل، کار کردن در شب بجای روز و … کنار بیایید.

یکی از نقاط ضعف فریلنسرها این است که معمولا در یک جنبه از سئو تخصص دارند. آن ها معمولا یک سرویس کلی ارائه نمیدهند، بلکه خدماتی که در آن تخصص دارند، مانند بک لینک سازی یا تولید محتوا یا سئو درون صفحه را انجام میدهند. البته نه این که این بد باشد نه! اما کسانی که این فریلنسرها را استخدام میکنند باید بفهمند چه کاری برایشان انجام میدهند.

به طور کلی داشتن یک تیم داخلی که توسط یک فریلنسر هدایت شوند واقعاً میتواند برای برخی از شرکت ها عالی باشد. چون تیم شما روز به روز قوی تر میشود و خوبی آن این است که آنها جزء مجموعه شما هستند. در واقع مجموعه شما در بخش بازاریابی در حال قوی تر شدن است. در حالی که شرکت های سئوکار روی مجموعه شما اثری نخواهند داشت.

اکثر صاحبان کسب و کار اطلاعاتشان خیلی کم است و نمیفهمند سئوکار چه کاری انجام میدهد. به همین دلیل است که پیشنهاد میکنیم قبل از استخدام فریلنسر سئو راهنمای استخدام سئوکار را مطالعه کنید.

آژانس یا شرکت سئوکار

یک شرکت سئوکار افراد بیشتر با مجموعه مهارت های مختلف دارد. آنها معمولاً دارای مجموعه ای کامل از مهارت ها هستند و میتوانند کمپین بازاریابی دیجیتال شما را مدیریت کنند.

آنها معمولاً خدمات سئو به تنهایی ارائه نمی دهند ، بلکه طیف وسیعی از خدمات بازاریابی را ارائه میدهند. اگر به دنبال بازاریابی کامل برای وبسایت و خدمات خود هستید ، شرکت های سئوکار بهترین گزینه هستند.

فریلنسرها معمولاً گزارشات ساده ای ارائه میدهند که ممکن است بجز در آن زمینه کاربرد دیگری برای شما نداشته باشد. در حالی که شرکت ها گزارش های عمیق تری از داده های سایت شما در می آورند. اگر اهل جمع آوری اطلاعات در مورد کسب و کار خود هستید میتوانید از این گزارش ها به خوبی استفاده کنید.

مقایسه فریلنسر سئو و شرکت سئوکار

در ادامه تفاوت های فریلنسر سئو و شرکت سئوکار را برای شما لیست کرده ایم:

ساعت کاری : شرکت ها در ساعات اداری کار میکنند و فقط در آن ساعت پاسخگو هستند اما یک فریلنسر ساعات کاری آزادتری دارد و میتوانید هر ساعتی در هفته با آن ها تماس داشته باشید.

ملاقات حضوری : بسیاری از افراد با یک آژانس معتبر و حرفه ای احساس راحتی بیشتری میکنند. این به این دلیل است که شرکت ها معمولاً دفتر دارند می توانید برای ملاقات به آنجا بروید. در حالی که یک فریلنسر ممکن است در شهر و استان شما نباشد و نمیتوانید با او ملاقات کنید.

دانش فنی : فریلنسرهای سئو معمولا در یک زمینه تخصص دارند در صورتی که شرکت های سئوکار مجموعه ای از تخصص ها را در اختیار دارند.

پاسخگویی : تجربه نشان داده است که فریلنسرها بهتر از شرکت ها پاسخگوی کارفرما هستند. شرکت ها در حین انجام پروژه خیلی پاسخگوی کارفرما نیستند.

تغییرات در کار : شرکت های سئوکار در بحث تغییرات خیلی منعطف نیستند و اکثرا تنها به بندهای قراردادشان پایبند هستند. در عوض با فریلنسرها تقریبا هر زمان میتوانید استراتژی و روند کار را تغییر دهید.

گستردگی خدمات : شرکت های سئوکار معمولا خدمات دیگری هم مانند پیشبرد شبکه های مجازی ارائه میکنند که میتوانید از آنها بهره ببرید.

نحوه قراردادها : اکثر شرکت ها یک قرارداد از پیش آماده شده دارند و شما خیلی نمیتوانید در آن تغییرات ایجاد کنید. در حالی که با فریلنسرها نحوه نوشتن قرارداد دست شماست.

حل و فصل مشکلات : تجربه نشان داده در صورتی که با یک شرکت به مشکل برخورد کنید احتمال خیلی زیاد باید از روند قانونی مشکل خود را پیگیری کنید. اما با فریلنسرها معمولا مشکلات با گفتگو حل میشود چون آنها خیلی تمایلی به روند قانونی و شکایت ندارند.

همانطور که مشاهده میکنید هرکدام یک سری مزایا دارند یک سری معایب. اول ببینید کدام مورد از موارد بالا برایتان اولویت است سپس بر همان اساس تصمیم بگیرید. مثلا یک کارفرما دوست دارد دائم با سئوکار در ارتباط باشد ، این کارفرما شرکت بدردش نمیخورد. یک شرکت میخواهد علاوه بر سئو خدمات دیگری هم دریافت کند، فریلنسر بدرد این شرکت نمیخورد.

توصیه: کمی درباره سئو بدانید

بهتر است قبل از استخدام شرکت سئوکار یا فریلنسر سئو کمی سئو یاد بگیرید. البته نیاز نیست زیاده روی کنید و یک دوره طولانی را بگذارنید یا همه اصطلاحات را بدانید. تنها یک اطلاعات اولیه کافیست تا هنگام ملاقات با شرکت سئوکار یا فریلنسر سئو بدانید در مورد چه چیزی صحبت میکنند. برای این کار میتوانید آموزش مقدماتی سئو ما را مطالعه بفرمایید.

گفتیم که شرکت ها معمولاً خدمات گسترده ای ارائه میکنند. با این حال ، نه همیشه. شما باید بدانید که مهارت های آنها در چه حدی است. باید اطلاعاتتان جوری باشد که بتوانید نمونه کارهایشان را بررسی کنید.

اگر شرکت سئوکار یا فریلنسر سئو سایت دارد ببینید سئو سایت خودشان چگونه است. ببینید سرعت سایتشان بالاست یا نه. اگر بالا نیست بدانید که احتمالا سرعت سایت شما هم بالا نخواهد بود. (البته در نظر داشته باشید که سرعت سایت به هاست خریداری شده نیز بستگی دارد)