هدف موتور جستجو گوگل پیدا کردن مطالب مورد نظر شماست. به طور کلی موتور جستجو گوگل از ربات ها (bots) جهت یافتن مطالب استفاده میکنند. در اصطلاح مهندسی نرم افزار به این ربات ها عنکبوت گفته میشود. این به اصطلاح خزنده های (crawlers) وب، به طور دائم لینک ها را از صفحه ای به صفحه دیگر دنبال میكنند تا محتوای جدیدی برای افزودن به فهرست جستجو پیدا كنند. وقتی از موتور جستجو استفاده میکنید، نتایج مربوطه از فهرست ها استخراج و با استفاده از الگوریتم رتبه بندی میشوند.

این مطالب به نظر گیج کننده می آید، نه؟! ممکن است کمی فهم مطالب گفته شده سنگین باشد اما اگر میخواهید سایت شما در موتورهای جستجو رتبه بالاتری پیدا کند، باید فهم پایه ای از نحوه کارکرد موتورهای جستجو، فهرست ها و رتبه بندی محتویات پیدا کنید.

در ادامه به بررسی عمیق تر دلیل وجود موتورهای جستجو و اهمیت آنها خواهیم پرداخت.

جهت فهم عمیقتر مطالب بالا با ما همراه باشید. ما به شما کمک میکنیم که با صرف کمترین وقت بهترین نتیجه را بگیرید.


بخش اول: آموزش مقدماتی موتور جستجو گوگل

جهت آموزش مقدماتی موتور جستجو گوگل چند سرفصل برای شما در نظر گرفته ایم. ابتدا باید بفهمیم که موتور جستجو چیست؟ اصلا چرا این موتورهای جستجو بوجود آمده اند؟ و به طور کلی فهم این مطالب چه کمکی به یادگیری SEO میکند.

موتور جستجو چیست؟

موتور جستجو ابزاری هستند که محتوای وب منطبق بر جستجوی کاربر را پیدا و رتبه بندی میکنند.

هر موتور جستجو دو بخش اصلی دارد:

 • فهرست جستجو

فهرست جستجو درواقع یک کتابخانه دیجیتال در مورد صفحات وب است.

 • الگوریتم های جستجو

الگوریتم های جستجو، برنامه های کامپیوتری هستند که نتایج بدست آمده از فهرست جستجو را رتبه بندی میکنند.

Google، Bing، YAHOO از موتورهای جستجوی متداول هستند.

هدف موتور جستجو گوگل چیست

هدف موتور جستجو یافتن بهترین و مرتبط ترین نتیجه جستجو برای کاربر است. هر چه بیشتر به این هدف دست پیدا کنند، سهم بیشتری از بازار را به خود اختصاص میدهند.

در واقع کیفیت نتایج جستجو رابطه مستقیمی با افزایش درآمد شرکت ها از طراحی موتورهای جستجو دارد.

امروزه بهترین موتور جستجو در دنیا موتور جستجو گوگل است. چرا ؟ زیرا گوگل با توجه به موضوعی که به دنبال آن هستید مرتبط ترین مطالب را در اختیارتان قرار میدهد. حتی گاهی اوقات از این که چقدر این مطلب به آن چه شما خواسته اید نزدیک است شگفت زده میشوید.

اما گوگل چطور این کار را انجام میدهد؟ برای پاسخ به این پرسش میتوانید به مقاله الگوریتم گوگل چطور کار می کند مراجعه کنید.

کسب درآمد از موتور جستجو گوگل

کسب درآمد از موتورهای جستجو به عواملی که در ادامه توضیح داده میشود بستگی دارد.

موتورهای جستجو دو مدل نتیجه ارائه میدهند:

 • نتایج ارگانیک یا طبیعی از فهرست جستجو. شما نمیتوانید با پرداخت هزینه جز این نتایج باشید.
 • نتایج پولی حاصل از تبلیغ ها. میتوانید با پرداخت هزینه جز این دسته از نتایج باشید.

برای فهم بهتر به ادامه مطلب توجه فرمایید. زمانی که یک موضوع در موتور جستجو وارد میکنید، یک سری نتایج به شما ارائه میگردد. حال این نتایج دو دسته هستند. یا جز دسته ای هستند یا تبلیغند و بابت آنها به موتور جستجو هزینه پرداخت شده یا نتایج حاصل از سئو طبیعی هستند.

به عنوان مثال اگر عبارت online shop سرچ کنید 4 سایت اول که نمایش داده میشود دو حرف ad (مخفف Advertise) در کنارشان دارند. حروف ad نشان دهنده این است که این وب سایت شها با تبلیغات پولی در این جایگاه قرار گرفته اند.

گوگل-ad

هر مرتبه یک بازدید کننده روی تبلیغی که در صفحه جستجو آورده شده کلیک کند، شرکت صاحب تبلیغ به موتور جستجو یک هزینه ای پرداخت میکند. این مدل تبلیغ “پرداخت-به ازای-کلیک” یا “Pay-Per-Click (PPC)” نام دارد.

اهمیت تصاحب سهم در بازار برای موتورهای جستجو از اینجا مشخص میشود. کاربران بیشتر برای موتورهای جستجو به معنای درآمد بیشتر حاصل از تبلیغات است.

اهمیت موتور جستجو گوگل

اگر شما بتوانید نحوه کارکرد موتور جستجو گوگل، فهرست بندی و نحوه رتبه بندی نتایج توسط این موتور را بفهمید، میتوانید کلمات کلیدی در وبسایت خود را جوری استفاده کنید که رتبه جستجوی در سایت شما نیز بالا برود. به عبارتی فهم این مهم تاثیر مستقیمی در رتبه بندی مقالات سایت شما دارد.

هرچه رتبه شما در موضوع مورد جستجو بالاتر رود، سایت شما کلیک بیشتری خورده و ترافیک ارگانیک بالاتری خواهد داشت.

محبوب ترین موتور جستجو

گوگل با اختصاص دادن 92 درصد از سهم بازار، محبوب ترین موتور جستجوی حال حاضر است. همین موضوع باعث شده که اکثر صاحبات وبسایت و متخصصان سئو تنها به این موتور جستجو اهمیت دهند. درواقع پیشرفت شما از لحاظ رتبه بندی در این موتور جستجو به معنای موفقیت کار شماست. زیرا بیشترین بازدید و کلیک را تنها در این موتورجستجو خواهید خورد.

بخش دوم: نحوه ایندکس کردن موتورهای جستجو

موتورهای جستجو مانند گوگل و بینگ (Bing) تریلیونها صفحه در فهرست های جستجوی خود دارند. بنابراین بهتر است پیش از اینکه راجع به الگوریتم های رتبه بندی حرفی بزنیم، مقداری عمیقتر و دقیقتر راجع به مکانیسمهای ساخت و حفظ ایندکس وب صحبت کنیم.

فرآیند اصلی که اساس و پایه فهرست ها می باشد در ادامه آورده شده است.

این فرآیند قدم به قدم به صورت زیر است:

 1. URL ها
 2. دنبال کردن لینک ها
 3. پردازش
 4. ایندکس کردن

فرآیندی که در ادامه راجع به آن صحبت میشود متخص گوگل است. اما برای موتورهای جستجوی دیگر نیز مانند Bing میتواند استفاده شود. انواع دیگری از موتورهای جستجو نیز وجود دارد. موتورهای جستجو مانند آمازون، یوتیوب و ویکی پدیا. اینگونه موتورهای جستجو تنها نتایج موجود در وبسایت خود را نشان میدهند.

قدم اول URL ها

همه چیز با یک لیست مشخصی از URLها شروع میشود. گوگل از طریق فرآیندهای مختلفی URL ها را میابد اما رایج ترین این فرآیندها شامل موارد زیر است.

بک لینک ها

گوگل در حال حاضر خود دارای یک فهرست شاخص است که حاوی ترریلیون ها صفحه وب است. اگر کسی لینکی به صفحات سایت شما دهد، موتور جستجو گوگل می تواند از طریق فهرست موجود خود آن سایت شما را بیابد.

سایت مپ ها

سایت مپ ها لیستی از تمامی صفحات مهم در وبسایت شما را تشکیل میدهند. اگر سایت مپ خود را در گوگل ثبت کنید، این کار به افزایش سرعت یافتن سایت شما کمک می کند.

URL های وارد شده

گوگل با استفاده از کنسول جستجوی خود اجازه ثبت URL های شخصی را می دهد.

قدم دوم دنبال کردن لینک ها (خزیدن یا Crawling)

Crawling یا خزیدن عملیست که توسط بات های کامپیوتری به نام عنکبوت یا spider (مانند گوگل بات) انجام می گیرد. این بات های کامپیوتری به لینک صفحات وب مراجعه و آنها را دانلود می نماید.

این مهم را در نظر داشته باشید که گوگل همیشه با ترتیبی که صفحات را پیدا می کند به آنها رجوع نمی کند.

گوگل URL ها را بر اساس چند فاکتور که در زیر آورده شده بررسی و گروه بندی می کند:

 • رتبه صفحه (PageRank) URL
 • ثبات آدرس URL به چه صورت است. یا به عبارتی مدت زمانی که طول می کشد تا URL تغییر کند چقدر است.
 • آیا URL جدید است یا نه

رعایت این نکات مهم است. زمانی که این فاکتورها را رعایت کرده باشید بدین معناست که موتورهای جستجو صفحات سایت شما را زودتر مورد بررسی و شاخص سازی قرار می دهد. اگر سایت بزرگی داشته باشید، اندکی طول می کشد تا موتورهای جستجو آن را مورد بررسی و شاخص سازی قرار دهند.

قدم سوم پردازش (Processing)

پردازش مرحله ای است که گوگل طی آن سعی در استخراج و فهم اطلاعات صفحات مورد بررسی دارد. هیچکس خارج از گوگل اطلاع کاملی از این فرآیند ندارد. در همین حد میدانیم که لینک ها و محتویات را ذخیره میسازد تا عملیات شاخص سازی را اجرا کند.

گوگل باید صفحات را به طور کامل تفسیر کند تا بتواند آنها را پردازش کند. در این مرحله است که گوگل کد نوشته شده برای صفحه را ران میکند تا بفهمد که این صفحه برای کاربر به چه صورت است.

قدم چهارم ایندکس کردن

ایندکس کردن مرحله ای است که طی آن اطلاعات پردازش شده از صفحات به یک پایگاه داده عظیم به نام ایندکس (index) جستجو افزوده میشود. این کتابخانه دیجیتال شامل هزاران هزار صفحه اینترنتی است که از جستجوی گوگل حاصل شده اند.

به این نکته مهم توجه کنید. زمانی که شما یک مطلبی را در موتور جستجو تایپ میکنید، موتور جستجو تمامی اینترنت را برای شما نمی گردد بلکه به فهرست جستجویی متصل است که اطلاعات را از آنجا فرآخوانی میکند. اگر یک صفححه اینترنتی در فهرست موتور جستجو نباشد، کاربر قادر به یافتن آن نمی شود.

به این دلیل است که میگوییم ثبت شدن وبسایتتان در موتورهای جستجوی بزرگ مانند گوگل امری حیاتی است.

بخش سوم: رتبه بندی سایت ها در موتور جستجو گوگل

پیدا کردن، خزیدن و ایندکس محتویات سایت، اولین قطعات پازل هستند. موتورهای جستجو باید قادر باشد نتایج مورد جستجوی کاربر را رتبه بندی کنند. این کار الگوریتم های موتور جستجو است.

هر موتور جستجو دارای الگوریتم های خاص خود جهت رتبه بندی صفحات وب است. از آنجا که گوگل، موتور جستجویی است که بیشتر سرچ ها در آن صورت می گیرد، ما در این مساله روی آن متمرکز شده ایم.

گوگل از بیش از 200 فاکتور رتبه بندی استفاده میکند.

هیچکس تمامی این فاکتورها را نمیشناسد اما ما کلیدی ترین ها را به شما معرفی میکنیم.

فاکتورهایی که در زیر آورده شده از کلیدی ترین ها هستند. با ادامه مطلب همراه باشید.

 • بک لینک ها
 • مرتبط بودن
 • تازگی
 • اعتبار موضوع
 • سرعت صفحه
 • امکان اجرا روی تلفن همراه

بک لینک ها

بک لینک ها یکی از مهمترین فاکتورهای رتبه بندی گوگل هستند. اندری لیپاتسِو (Andrey Lipattsev)، راهبر ارشد کیفیت جستجو در شرکت گوگل است که این موضوع را در وبیناری در سال 2016 تایید کرد.

وقتی از او پرسیدند که دو فاکتور مهم رتبه بندی در گوگل چیست، پاسخش محتویات و لینک ها بود.

” بله حتما میتوانم به شما پاسخ دهم که آن دو فاکتور چیستند. اول محتویات و بعد از آن لینک هایی که به سایت شما ختم میشوند.”

لینک ها از سال 1997 که رتبه صفحات (Page Rank) توسط گوگل معرفی شد، یکی از مهم ترین ارکان رتبه بندی سایت ها شدند. رتبه صفحات یک فرمول جهت قضاوت ارزش صفحه وب شما بر اساس تعداد و کیفیت بک لینک های آن میباشد.

با بررسی هایی که ما انجام دادیم یک رابطه مستقیمی بین تعداد وبسایت هایی که به یک صفحه لینک هستند و مقدار ترافیک و بازدیدی که در گوگل میخورد یافتیم.

هرچند در اینجا فقط بحث تعداد بک لینک ها نیست. کیفیت بک لینک ها نیز مهم است. اگر وبسایت شما در یک سایت معتبر بکلینک بخورد اعتبار بیشتری دارد تا از چند سایت رده پایین بک لینک بخورد.

شش نکته کلیدی وجود دارد که کیفیت یک بکلینک را تعیین میکند.

 1. اعتبار
 2. ارتباط
 3. متن لینک شده
 4. دنبال کردن در مقابل دنبال نکردن
 5. جایگاه
 6. مقصد

اعتبار لینک

بک لینک از صفحات و وب سایت های معتبر معمولاً بیشترین تأثیر را در رتبه بندی دارند.

چگونه سایت شما اعتبار پیدا خواهد کرد؟ در زمینه سئو، صفحات و وبسایت های معتبر آنهایی هستند که بک لینک ها یا به اصطلاح Vote های بسیاری دارند.

صفحاتی که تعداد Vote (بهترین جایگزین فارسی برای این کلمه رأی است) بالایی دارند اگر به سایت دیگری لینک دهند آن سایت نیز اعتبار بالاتری پیدا خواهد کرد. درواقع مثال عینی این مهم را میتوان در تأییدیه گرفتن از یک شخص معتبر دانست. مثلا شما اگر از یک متخصص در زمینه کاری خود تاییدیه دریافت کنید این نشان میدهد که کار شما نیز از اعتبار کافی برخوردار است. اما اگر چند نفر که خود تخصص کافی و اعتباری در زمینه کاری نداشته باشند هرچقدر هم که شما را تأیید کنند، ارزش کافی به کار شما نخواهد داد.

مرتبط بودن لینک

ارجاعات یا لینک هایی که از سایت های همکار به شما داده میشود بسیار با ارزش هستند. گوگل در زمینه رتبه بندی صفحات مفید و مرتبط بودن لینک ها، در سایت خود توضیحاتی را قرار داده است.

در واقع اگر وبسایت های برجسته، به صفحه وبسایت شما لینک دهند، این نشان میدهد که اطلاعاتی که در صفحه وب شما آورده شده کیفیت بالایی دارد.

اگر میپرسید که چرا مرتبط بودن مهم است ، به نحوه کار در دنیای واقعی بیندیشید. اگر شما به دنبال بهترین رستوران ایتالیایی باشید به توصیه های دوست آشپز خود توجه میکنید. اما اگر به دنبال غذای گربه باشید به جای آشپز به دوست دامپزشکتان توجه خواهید کرد.

ارتباط موضوعی

موتور جستجو گوگل راه های بسیاری برای شناسایی ارتباط موضوعی صفحه وب دارد.

در ابتدایی ترین سطح ، به دنبال صفحاتی است که دارای کلمات کلیدی مشابه با موضوع مورد جستجو، میباشد.

توجه داشته باشید که اگر کلمات کلیدی که در موضوع مورد جستجو آورده شده اند، در بدنه متن یا سرفصل ها آمده باشد، این مهم نشان دهنده ارتباط موضوعی برای گوگل است.

اما ارتباط موضوعی چیزی فراتر از تطابق کلمات کلیدی است.

گوگل همچنین از تعامل داده ها برای ارزیابی نتایج جستجو استفاده میکند. به عبارت دیگر ازین روش استفاده میکند تا بفهمد که آیا مطالب برای کاربران مفید بوده یا نه.

تا حدودی به همین دلیل است که تمام نتایج مهم کلمه “Apple” مربوط به شرکت فناوری است ، نه میوه. موتور جستجو گوگل از طریق تعامل داده ها میداند که بیشتر جستجوگران به دنبال اطلاعات مربوط به مورد اول هستند ، نه مورد دوم.

گوگل برای کمک به درک روابط بین موجودیت هایی مانند افراد ، مکان ها و چیزها در بسیاری از فناوری ها سرمایه گذاری کرده است. نمودار دانش یکی از این فناوری هاست که اساساً یک پایگاه دانش عظیم برای درک موجودات و روابط بین آنها است.

در گراف دانش کلمه Apple موجودیتی هم برای میوه است و هم برای شرکت فناوری.

تاثیر ارتباط موضوعی در بهبود سئو

گوگل با استفاده از ارتباط های بین موجودیت ها فهم بهتری از ارتباط موضوعی صفخه وب پیدا میکند. زمانی که مطلب راجع به پرتقال و موز صحبت میکند، واضح است که کلمه Apple مربوط به میوه است نه شرکت فناوری. اما زمانی که وحدت موضوع راجع به آیفون، آیپد یا iOS باشد مطمئنا ارتباط موضوعی صفحه وب راجع به شرکت فناوری میباشد.

بخشی از این به لطف نمودار دانش است که گوگل میتواند فراتر از تطبیق کلمات کلیدی برود. حتی ممکن است بعضی اوقات نتایج جستجو در ذکر کلمات کلیدی به ظاهر مهم از جستار درستی برخوردار نباشد. به عنوان مثال شما از یک سری کلمات کلیدی استفاده میکنید که ارتباط مستقیمی با صفحه وب مدنظرات ندارد اما موتور جستجو گوگل با استفاده از تعامل داده ها صفحه درست و مد نظر شما را ارائه میکند.

Google می تواند تا حدی بگوید که این یک نتیجه مرتبط است زیرا از موجودیت هایی مانند iPhone و iPad نام میبرد که بدون شک در نمودار دانش به شرکت فناوری اپل نزدیک هستند.

داده با اثر متقابل و نمودار دانش تنها تکنولوژی هایی نیستند که گوگل برای درک ارتباط موضوعی صفحات وب به کلمات جستجو شده از آن استفاده میکند. بیشتر کار توسط فن آوری هایی انجام میگردد که خود کلمات مورد جستجو را تفسیر و معنا میکنند. تکنولوژی هایی مانند BERT و RankBrain. گوگل گاهی اوقات جملات مورد سرچ کاربر را خود دوباره بازنویسی میکند تا نتایج مرتبط تری را ارائه کند.

تازگی

تازگی یک فاکتور رتبه بندی است که خیلی وابسته به خود وضوع مورد جستجو توسط کاربر است. این مهم بدین معنا است که برای برخی نتایج اهمیت بیشتری دارد.

برای مثال به این جمله مورد جستجو “چه چیز جدیدی روی Amazon Prime قرار گرفته” توجه کنید. در اینجا کاربر می خواهد بداند که فیلم یا TV شو جدید روی سایت قرار گرفته است یا نه. بنابراین در اینجا موتور جستجو گوگل نتایج جدیدتر را با رتبه بالاتر به کاربر ارائه می کند.

موضوع تازگی و freshness در عباراتی مانند قیمت روز طلا، دلار ، قیمت لحظه ای کالا و … خیلی موثر است.

حال اگر جمله جستجو “بهترین هدفون” باشد، تازگی پست ها روی صفحات وب اهمیت کمتری در اینجا پیدا می کند. تکنولوژی هدفون سریع پیشرفت میکند و نتایج مربوط به 4 سال پیش اهمیتی نخواهد داشت اما چیزی که دو تا سه ماه پیش پست شده نیز ممکن است قابل اهمیت باشد.

گوگل این موضوع را میداند و پستی که چند ماه پیش نیز انتشار داده شده است را ممکن است ارائه کند.

همچنین سوالاتی وجود دارد که تازه بودن نتایج در آنها عمدتا بی ربط است. برای مثال “چگونه کراوات بزنید”. طی دهه ها هیچ تغییری در این فرآیند عوض نشده، گوگل این را میداند و بنابراین فرقی نمیکند که نتایج ارائه شده جستجو مربوط به دیروز باشد یا 1998.

اعتبار موضوع

گوگل میخواهد محتوا را از سایتهایی که دارای اقتدار روی موضوع هستند رتبه بندی کند. این بدان معناست که گوگل ممکن است یک سایت را در یک موضوع واحد دارای اقتدار بداند اما در دیگر موضوعات آن سایت را در رتبه بندی وارد نکند.

در این رابطه گوگل یک مقاله دارد:

سیستم موتور جستجو گوگل طوری طراحی شده که یک سایت را در یک موضوع قوی میدادند و به آن ارجاع میدهد. به همین ترتیب آن سایت در موضوعات بی ربط ارجاع داده نمیشود. برای مثال سایتی که در زمینه پزشکی مقتدر است، در مورد سرچ های پزشکی، کاربر را به آن سایت ارجاع میدهیم. از سوی دیگر مثلا اگر کاربر راجع به رستوران ها سوالی بپرسد آن سایت در این زمینه اقتدار موضوع ندارد و کاربر ارجاع داده نمیشود.

گاهی ممکن است شما سرچی انجام دهید و سایت هایی بالا بیاید که از معروف ترین سایتها نیز رتبه بالاتری داشته باشند. این بدین دلیل است که آن سایتها بصورت اختصاصی تخصص خود را به خوبی برای گوگل تشریح کرده اند. در واقع در آن موضوع خاص قوی کار کرده اند.

به همین دلیل است که راهنمای سئو گوگل توصیه میکند که در زمینه خاص خود صاحب شهرت شوید.

سرعت بارگذاری صفحه وب

موتور جستجو گوگل میداند که هیچ کس علاقه ای به منتظر ماندن برای بالا آمدن یک صفحه ندارد. به همین دلیل است که سرعت صفحه یک عامل در رتبه بندی برای سایت ها در سال 2010 و برای موبایل در سال 2018 توسط گوگل اعلام شد.

اکثر مواقع باید منتظر ماند تا یک سایت بارگذاری شود یا به اصطلاح بالا بیاید. این مشکل اصلی نیست، مشکل این است که شما جز کم سرعت ترین ها از منظر گوگل نباشید.

این بدین معنا است که اگر صفحه اینترنت شما سریع بالا می آید، سریع تر کردن آن باعث افزایش رتبه شما در گوگل نمیشود. فقط باید به اندازه ای سریع باشید که تجربه بدی به کاربر از لحاظ سرعت بارگذاری ندهید.

شما میتوانید سرعت هر صفحه وبی که داشته باشید را از طریق لینک PageSpeed Insights مشاهده کنید. همچنین یک سری توصیه ها برای افزایش سرعت صفحه اینترنت خود در این لینک آورده شده است.

از ماه ژوئن سال 2021 یک عامل دیگر به فاکتورهای مدنظر گوگل جهت بهبود سئو با نام Core Web Vitals افزوده شده است. هسته حیاتی وب (Core Web Vitals) سه عامل سنجش اصلی برای سایت در نظر میگیرد:

 • کارایی بارگذاری
 • تعامل
 • پایداری بصری

شما میتوانید کارایی تمامی صفحات وب خود را با استفاده از گزارش Core Web Vitals روی سایت خود در موتور جستجوی گوگل مشاهده کنید.

اگر سایت شما به خوبی عمل نمی کند و مشکل سرعت دارید می توانید با متخصصان ما تماس حاصل فرمایید. ما به شما در بهبود کلی سئو سایتتان کمک خواهیم کرد.

سازگاری صفحه وب با موبایل

65 درصد از سرچ های روی موتور جستجو گوگل، توسط تلفنهای همراه انجام میشود. بدین دلیل است که سازگاری با گوشی های همراه از سال 2015 یک عامل تاثیر گذار و مهم در رتبه بندی سایت ها محسوب میشود.

در این حد که از سال 2019، ورژن سازگار با گوشی های همراه برای هر سایت مرجع اصلی رتبه بندی گوگل محسوب میشود. بدین معنا که ورژن سازگار با تلفن همراه از ورژن سازگار با کامپیوتر ها مهم تر است. ضعف در این مهم مطمئنا رتبه بندی سایت شما را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

شما میتوانید با استفاده از ابزار تست سازگاری با تلفن همراه یا MobileFriendly Test tool یا گزارش Mobile Usability در موتور گوگل، حد سازگاری سایت خود با ورژن موبایل را بررسی نمایید.

نحوه شخصی سازی نتایج در موتور جستجو گوگل

موتور جستجو گوگل میفهمد که نتایج با توجه به شخصی که جستجو را انجام میدهد، تفاوت میکند. احتمالا اگر یه موضوع را روی کامپیوتر یا موبایلهای مختلف جستجو کرده باشید متوجه منظور خواهید شد. فاکتورهای مختلفی روی نتایج نشان داده شده در موقعیت های مختلف، تاثیر گذار است.

اگر کار سئو انجام میدهید بهتر از از ابزارهایی استفاده کنید که فرصت شخصی سازی کمتری به موتورهای جستجو دهد.

موتورهای جستجو چگونه نتایج را شخصی سازی می نمایند؟

گوگل می گوید که “اطلاعاتی مانند موقعیت شما، تاریخچه جستجو و تنظیمات جستجو به ما در نمایش نتایج کمک می کند.

موقعیت

برای مثال اگر به دنبال موقعیت یک رستوران ایتالیایی روی نقشه هستید، تمامی رستوران های ایتالیایی در محدوده اطراف شما نتیجه جستجو خواهد شد.

دلیل این کار گوگل این است که مطمئنا شما برای یک دست غذای ایتالیایی نصف دنیا را سفر نخواهید کرد!

البته در این زمینه گوگل شخصی سازی بر اساس موقعیت جغرافیایی را نیز انجام میدهد. اگر پس از سرچ صفخات پایین تر را ببینید ممکن است به نتایجی از سایت های پر بازدید نیز بر بخورید.

میتوانید همین کار را در گوگل یا جستجوی جمله “خرید خانه” انجام دهید. خواهید دید که گوگل نتایج را محدود به موقعیت محلی شما ارائه میکند، نه کل کشور.

موقعیت شما تاثیر بسزایی بر نتیجه جستجو میگذارد. این تاثیر بحدی است که امکان ندارد در دو موقعیت جغرافیایی جملاتی مانند مثالهای بالا را جستجو کنید و نتایج مشاهی ببینید.

زبان

اکثر مواقع گوگل نتایج جستجو را به زبان کسور زندگی شما ارائه می دهد. یا حداقل از شما می پرسد که می خواهید صفحه را برای شما بزبان خودتان ترجمه کند یا نه.

البته گوگل این کار را بیشتر بر عهده صاحبان وبسایت ها گذاشته است. اگر یک سایت چندزبانه دارید باید این را به گوگل اطلاع دهید.

سابقه جستجو

شاید واضح­ترین نمونه تاثیر سابقه جستجو در شخصی سازی نتایج، زمانی است که گوگل صفحه ای که قبلا روی آن کلیک کرده اید را بالاتر از دفعه قبل از لحاظ رتبه ای قرار میدهد.

این موضوع همیشه اتفاق نمی افتد مگر اینکه شما یک سایت را طی مدت زمان کمی چند بار بازدید کنید.

جمع بندی کلی

فهم اینکه یک موتور جستجو چگونه کار میکند، قدم اول در دریافت رتبه بالاتر در گوگل و نتیجتا بازدید بالاتر سایتتان است. اگر موتورهای جستجو نتوانند سایت شما را پیدا، بررسی و شاخص دهی کنند، شما در همان ابتدای کار شکست خورده اید.

اگر میخواهید اطلاعات بیشتری در زمینه بهبود سایت و سئو آن کسب کنید، به مقاله یادگیری سئو مقدماتی رجوع کنید.