در زمستان سال 99 که COVID-19 اکثر مشاغل را تحت تاثیر قرار داد بسیاری از افراد متوجه شدند که کسب و کارشان در معرض خطر است. از طرف دیگر شغل های آنلاین رونق گرفتند و شغل های فریلنسری بسیار پر درآمد شدند. یکی از این شغل ها، فریلنسر سئو بود. زمانی که حرف از فریلنسر می شود اکثرا آن را با مشاغل دورکاری یا نیمه وقتی مانند پشتیبانی سایت اشتباه می گیرند. فریلنسری به معنی کار تمام وقت در زمینه سئو است که هم می تواند در محل شرکت به صورت تمام وقت هم پروژه ای. اگر به دنبال کسب درآمد در زمینه شغل های فریلنسری و دورکاری هستید مقاله پیش رو را از دست ندهید.


چرا فریلنسر سئو ؟

دلایل زیادی وجود دارد که شخصی بخواهد به صورت فریلنسری سئو را انجام بدهد:

 • آزادی بیشتر
 • افزایش درآمد
 • تعادل کار و زندگی بهتر
 • کسب تجربه های متفاوت و جدید
 • کنترل کامل حرفه و شغل
 • امکان رشد نا محدود
 • وجود موانع کم

همه این مزایا به کنار ، اما بهبود تعادل حرفه و زندگی شاید مهمترین نکته مثبت بفریلنسری باشد. شاید عجیب به نظر بیاید اما کل ساعات هفتگی یک فریلنسر تمام وقت از یک فریلنسر نیمه وقت کمتر خواهد شد. دلیل این مساله این است که زمانی که فول تایم برای شرکتی کار می کنید تمام زمان روز شما محاسبه می شود و وقتتان با رفت و آمد به شرکتهای مختلف تلف نمیشود.

در ادامه چند مورد از فواید فریلنسر سئو را کامل توضیح میدهیم. (با خدمات سئو گروه ایفا بیشتر آشنا شوید)

فریلنسری-سئو

وجود موانع کم

برخلاف بسیاری دیگر از مشاغل کارآفرینی و کارمندی ، فریلنسری به مدرک دانشگاهی و گذراندن دوره های سخت و گران قیمت ندارد. سئو بیشتر به تلاش و صبر شما وابسته است تا پول و هزینه های بالا. لیست زیر 90٪ ابزاری را که فریلنسر سئو استفاده میکند را تشکیل میدهد:

 • ابزارها و سایتهایی تحلیل کلمه کلیدی (Google.trends رایگان)
 • ابزارهای عیب یابی وب و افزونه های مرتبط با سئو مانند YOAST (دارای نسخه های رایگان و پولی)
 • گوگل آنالیتیکس و گوگل سرچ کنسول (دارای نسخه های رایگان و پولی)
 • ساخت یک پروپوزال و رزومه حرفه ای

شما تنها با گذراندن دوره های سئو میتوانید استفاده از تمام ابزارها را آموزش ببینید و کسب درآمد کنید و نیازی به سرمایه گذاری در این زمینه نیست.

امکان رشد نامحدود

فریلنسرهای سئو محدوده ای برای درآمد ندارند و بسته به اندازه پروژه ای که دارند میتوانند کسب درآمد و رشد کنند. برعکس دیگر مشاغل که شما ساعت محدودی در روز را مشغول انجام فعالیت هستید و حقوق ثابتی دریافت میکنید، در فریلنسری هر چه قدر بیشتر زحمت بکشید کنید بیشتر دستمزد دریافت خواهید کرد. در صورت گسترش کسب و کارتان میتوانید کارآموز و نیروهای تازه وارد استخدام کنید تا برای شما کار کنند. به همین صورت میتوانید کسب و کارتان را گسترش دهید.

موانع-کم

کنترل کامل کار و شغل

چند بار پروژه ای را انجام داده اید که با آن مخالفید؟ آیا تاکنون اخلاق خود را فدا کرده اید زیرا رئیس یا شرکت شما به شما گفته است؟ با فریلنسری دیگر این مشکلات را نخواهید داشت. البته اشتباه نکنید ، فریلنسری تمام وقت گل و بلبل نیست ، اما کنترل کارتان دست خودتان است. شما تصمیم میگیرید با چه کسی همکاری کنید ، برای چه مبلغی پول ، و چه سطح کاری را تعهد میکنید که انجام میدهید.

چگونه فریلنسر سئو شویم

سئوکار فریلنسر شدن در ظاهر ساده است. شما SEO را یاد می گیرید ، مشتری ها را پیدا می کنید و برای خدمات خود از آنها پول می گیرید. اما مانند همه چیزهای زندگی ، روش انجام کار مهم است و این همیشه راحت نیست. در زیر تجربیات 5 ساله شرکت خودمان در زمینه سئو را در اختیار شما قرار می دهیم:

 • شبکه خود را بسازید
 • همیشه در حال یادگیری باشید
 • کارها را به ترتیب انجام دهید
 • در قیمت گذاری خود اطمینان داشته باشید و با هر قیمتی کار نکنید
 • ارتباطات خوبی با کارفرما داشته باشید
 • وب سایت خود را ایجاد کنید
 • روش سئو خود را بدانید

در ادامه این موارد را بیشتر توضیح خواهیم داد.

شبکه سازی و نقش آن در فریلنسری سئو

ابتدا سعی کنید لیستی از افراد فعال در این حوزه که میشناسید تهیه کنید. سپس ده نفر را از این لیست را که ممکن است بتوانید از خدمات آنها ببهره ببرید شناسایی کنید. مثلا نیازی نیست برنامه نویس PHP یا HTML یا CSS باشید، تنها کافیست یک برنامه نویس حرفه ای وبسایت بشناسید. این افراد را نزدیک به خودتان نگه دارید و سعی کنید با آن ها تعامل داشته باشید. مثلا بجای این که ساعت ها وقت صرف کنید تا بتوانید ایراد ایجاد شده در کد های دستوری سایتتان را برطرف کنید، کافیست از یک برنامه نویس بخواهید این امور را برای شما انجام دهد. با این عمل هم تعامل به وجود آورده اید هم در وقتتان صرفه جویی کرده اید. البته برای این امور معمولا باید هزینه آن را نیز بپردازید، اما مطمئن باشید ارزش آن را دارد.

بعد از مدتی متوجه میشوید که شبکه ای از افراد متخصص در اطراف خود دارید و میتوانید بسیاری از کارهایتان را به آن ها بسپارید.

شبکه-سازی

همیشه در حال یادگیری سئو باشید

الگوریتم خزنده گوگل دائم در حال تغییر میباشد. مطالب و تکنیکهایی که امروز یاد میگیرید ممکن است 6 ماه آینده بکارتان نیاید و منسوخ شده باشد. چه بسا روشهایی که قبلا کاربرد داشته اند اما امروز برای سایت امتیاز منفی به حساب می آیند. پس سعی کنید همیشه از منابع معتبر کسب دانش کنید. این کار علاوه بر کمک به کسب و کارتان باعث میشود از رقبایتان هم پیشی بگیرید. زیرا بسیاری از سئوکاران به روشهای منسوخ شده گذشته تکیه دارند و تنها به دلیل استمرارشان در کار موفق شده اند. با یادگیری مداوم و استمرار میتوانید به راحتی از آن ها عبور کنید. (آموزش مقدماتی سئو برای مبتدیان)

با هر قیمتی کار نکنید

این مساله بخصوص در تازه واردین بسیار اتفاق می افتد. به دلیل شور و اشتیاقی که به کار دارند با قیمتهای پایین کارهای بزرگی میگیرند. بعد از مدتی که نتیجه پروژه مشخص شد و موفقیت حاصل شد از قیمت توافق شده ناراضی خواهند شد. البته اگر سابقه فعالیت ندارید و شروع کارتان میباشد این مورد اشکالی ندارد و برای کسب تجربه با هر قیمتی کار کنید اما قرارداد بلند مدت نبندید!

هزینه سئو سایت در سال 1400

در سال 1400 هزینه سئو به ازای 5 الی 10 کلمه کلیدی حدود 3 الی 6 میلیون تومان در ماه است. این مبلغ بسته به بزرگی کار، سختی کلمات کلیدی، سابقه قبلی سایت و … متغییر است. مشخص است که این مبلغ برای کلمات کلیدی در حد متوسط است و برای کلمات کلیدی سخت تر مانند بورس، ارز دیجیتال و … بسیار بیشتر خواهد بود.

ارتباطات خوبی با کارفرما داشته باشید

همه فکر میکنند فریلنسر سئو فقط باید مهارت کامپیوتر داشته باشد. این اشتباه است. شما باید بتوانید ارتباط موثری با کارفرمایتان داشته باشید، چه کلامی چه رفتاری و چه کاری. بیشتر فریلنسرها بیشتر به جنبه های کاری تمرکز میکنند و فکر میکنند هرچه بیشتر تخصص داشته باشند کارهای بیشتر و بزرگ تری خواهند گرفت. زمانی که نتوانید با کارفرما هایتان ارتباط خوبی داشته باشید پروژه هایتان را به راحتی از دست خواهید داد. یادتان باشد که با مهارت تخصصی و کاری پروژه بگیرید و با مهارتهای رفتاری و کلامی پروژه را نگه دارید.

اکثر کارفرمایان برای حصول نتیجه عجول هستند. این مهارت شما است که بتوانید آن ها را مدیریت کنید و چشم انداز روشنی از آینده به آن ها ارائه دهید. این مساله یکی از بزرگ ترین چالش های پیش روی فریلنسرهای سئو است.

وبسایت خودتان را بسازید، همین امروز!

شدیدا توصیه می کنیم یک وب سایت برای نام تجاری خود ایجاد کنید. در سال 2021 رزومه شما باید وب سایتتان باشد. اگر وب سایتی ندارید ، چگونه افراد می توانند درباره شما اطلاعات بیشتری کسب کنند ، نوع خدماتی را که ارائه میدهید یا حتی نمونه هایی از موفقیتی که کسب کرده اید مشاهده کنند؟

با وب سایت خود خلاق باشید. در حالی که همیشه باید در بهبود آن کار کنید ، اجازه ندهید کال گرایی از اقدام شما جلوگیری کند.

ساخت-وبسایت

فضای مجازی و فریلنسری سئو

در فضای مجازی حضور داشته باشید. امروزه پلتفرم هایی مانند اینستاگرام، توییتر، یوتیوب و … بازدید کنندگان بسیار بسیار زیادی دارند. باید سهم خود را از این بازار بزرگ بدست بیاورید و برای کار خود تبلیغ کنید. ممکن است از خود بپرسید ، کجا ، چگونه میتوانم شروع کنم؟ خب راحت ترین کار ایجاد یک پیج اینستاگرم است. اطلاعتتان را در اختیار دیگران قرار دهید تا جذب شما شوند. این یک معامله برد برد است که به نفع همه خواهد بود.  با مخاطبانتان ارتباط موثر برقرار کنید و حتی در این میان ممکن است با افراد متخصصی که بتوانند به شما کمک کنند نیز آشنا شوید. (اینستاگرام مارکتینگ)

صحبت نهایی

چه بخواهید به تحربیات خود اضافه کنید و چه نیاز به درآند بیشتری دارید ، فریلنسر کاری است که ما به همه توصیه میکنیم آن را امتحان کنند. تا زمانی که خدمات خوبی ارائه دهید ، به طور موثر ارتباط برقرار کنید ، اطمینان داریم که موفقیت زیادی کسب خواهید کرد.