محاسبه دستمزد فریلنسر و تعیین نرخ خدمات فریلنسری یکی از اولین چالش هایی است که به عنوان یک فریلنسر مبتدی با آن مواجه می شوید.

نحوه محاسبه نرخ فریلنسری بسیار مهم است، زیرا قیمت شما باید درست و معقول باشد تا مشتریان خود را به دست آورید.

اگر قیمت شما خیلی بالا باشد، مشتری ممکن است هرگز به پیشنهاد شما پاسخ ندهد. اگر خیلی کم هزینه کنید، مشتری به شما مشکوک می شود و به شما به عنوان یک فریلنسر آماتور ارزان فکر می کند.

هر چند نیازی به نگرانی در مورد آن نیست. چه یک فریلنسر مبتدی، طراح، توسعه‌دهنده یا بازاریاب باشید، چند ترفند وجود دارد که می‌توانید برای تعیین قیمت ایده‌آل برای خدمات فریلنسری خود استفاده کنید. و من به شما نشان خواهم داد که چگونه.

نویسنده: مجتبی دیالمه، موسس گروه توسعه دهنده ایفا.

دستمزد ساعتی در مقابل نرخ های ثابت

سوال بزرگ: آیا باید فریلنسر ساعتی باشیم یا این که پروژه ای و ثابت دستمزد بگیریم؟ این یک معضل برای اکثر فریلنسرها است زیرا هر دو روش دارای تعادلی از مزایا و معایب هستند. هر دو مورد نرخ خدمات فریلنسری متفاوتی دارند.

من شخصاً متوجه شده ام که نرخ های ثابت برای من و به ویژه برای مشتری من سودمندتر است. هنگام قیمت گذاری برای هر پروژه، بر اساس پیچیدگی کار و میزان کاری که نیاز دارد، قیمتی را به مشتری پیشنهاد می کنم.

قیمت گذاری ساعتی نیز مزایای خاص خود را دارد. به عنوان مثال، کپی رایترهای مستقل با تجربه ای وجود دارند که بیش از 200 هزار تومان در ساعت دریافت می کنند. این به این دلیل است که هنگام کار بر روی پروژه‌هایی مانند نوشتن نسخه وب‌سایت و کپی محصول، نمی‌توانید قیمتی را بر اساس تعداد کلمات تعیین کنید زیرا کپی باید بارها و بارها بهبود و آزمایش شود.

بنابراین، قبل از شروع، باید بفهمید که آیا می خواهید نرخ ساعتی دریافت کنید یا قیمت ثابت. بسته به نوع خدماتی که ارائه می کنید، تشخیص آن بسیار آسان خواهد بود. اگر شما یک کدنویس، طراح یا کپی رایتر آزاد هستید، نرخ ساعتی باید انتخاب واضحی باشد.

با این حال، انتخاب یک قیمت ثابت به شما آزادی بیشتری می‌دهد تا ساعات کاری خود را برای کار روی پروژه‌های مختلف تقسیم کنید و با صرف زمان بیشتر برای کار روی هر پروژه بدون نگرانی در مورد نرخ ساعتی، بهترین نتایج را به دست آورید. این دلیل اصلی است که من مبتدیان را تشویق می کنم تا قیمت گذاری ثابت را انتخاب کنند.

اگر می خواهید در مورد دستمزد ساعتی و پروژه ای بیشتر بدایند مقاله چرا نباید فریلنسر ساعتی باشید را مطالعه کنید.

چند چیز را در ذهن داشته باشید

پس از اینکه تصمیم گرفتید چگونه نرخ خدمات فریلنسری خود را محاسبه کنید، باید چند مورد را که فریلنسرها اغلب با آن مواجه می شوند، بررسی کنید. از جمله مذاکره.

مشتریان تقریباً همیشه سعی می کنند در مورد قیمت بهتر و کمتر مذاکره کنند. برای چنین مواردی باید کمی انعطاف پذیر باشید. هرگز به مقدار کمی کاهش قیمت نه نگویید. 5 یا 10 درصد به قیمت خود اضافه کنید تا زمانی که مشتری درخواست تخفیف می کند، بتوانید درخواست او را برآورده کنید.

اما در کل یادتان باشد: همیشه باید به قیمت اولیه خود پایبند باشید.

اگر به نظر می رسد مشتری  دارد عقب نشینی می کند، فقط برای بدست آوردن کار، قیمت پایین تر ارائه ندهید. این احتمال وجود دارد که با پذیرفتن آن شغل کم درآمد، این فرصت را برای رسیدن به یک فرضت بهتر و بزرگتر از دست بدهید. به علاوه بعد از مدت کمی خودتان به این نتیجه می رسید که کار شما ارزش بیشتری دارد و از این که کار را قبول کرده اید پشیمان می شوید. اما بخاطر قراردادی که دارید مجبورید کار را انجام بدهید.

برخی از مشتریان همچنین سعی می کنند کاری کنند که شما بیشتر از آنچه که با آن موافقت کرده اید کار کنید. آنها در ابتدا با قیمت شما موافقت می کنند و در زمان بعدی از شما می خواهند کارهای اضافی انجام دهید یا بازبینی های اضافی را به صورت رایگان انجام دهید.

همیشه قبل از شروع پروژه در مورد قیمت کار اضافی و اصلاحات صحبت کنید. و یک قرارداد فریلنسری محکم ببندید تا همه چیز از روز اول روشن باشد.

در اینجا چند روش برای تعیین قیمت مناسب برای خدمات شما وجود دارد.

نرخ خدمات فریلنسری خود را ایجاد کنید

مهم نیست که نرخ خدمات فریلنسری خود را چگونه قیمت می‌دهید، میزان درآمد شما همیشه به میزان زمانی که برای کار در اختیار دارید و میزان کاری که می‌توانید در روز انجام دهید بستگی دارد.

بنابراین، اولین و منطقی ترین روش برای محاسبه دستمزد فریلنسری خود این است که برای هزینه های خود بودجه ایجاد کنید و بفهمید برای رسیدن به هدف بودجه خود در هر ماه چقدر باید هزینه کنید.

به عنوان مثال، بیایید تصور کنیم که برای پوشش تمام هزینه های خود در هر ماه به 2 میلیون تومان نیاز دارید. اگر 5 روز در هفته 8 ساعت کار می کنید، 40 ساعت کار در هفته و در مجموع 160 ساعت کار در ماه برای به دست آوردن کل بودجه خود خواهید داشت.

ابتدا هزینه بودجه خود را 3 برابر کنید. این به شما کمک می کند تا سود کسب کنید و اطمینان حاصل کنید که مجبور نیستید تمام 160 ساعت را برای تامین بودجه خود کار کنید. و سپس آن مقدار کل را بر 160 (کل ساعات کار ماهانه خود) تقسیم کنید. (6000000/160 = 37500)

قیمت ایده آل برای نرخ ساعتی شما 37 هزار تومان است. با این روش، شما آزادی عمل بر روی پروژه های مورد نظر خود را خواهید داشت و فضای کافی برای مذاکره خواهید داشت.

وب سایت های فریلنسری را مرور کنید

راه دیگر برای یافتن بهترین قیمت برای خدمات خود این است که بفهمید فریلنسرهای دیگر در پلتفرم‌های فریلنسر چه هزینه‌هایی دریافت می‌کنند.

اگر بین المللی کار می کنیدبه یک پلتفرم فریلنسر محبوب مانند UpWork یا PeoplePerHour بروید و دسته‌های موجود در آن سایت‌ها را بررسی کنید تا ببینید سایر فریلنسرها چگونه هزینه خدمات خود را دریافت می‌کنند. اگر هم در ایران کار می کنید می توانید به سایت ponisha مراجعه کرده و نرخ خدمات فریلنسری دیگران را مشاهده کنید.

متوجه خواهید شد که همه فریلنسرها نرخ های متفاوتی را دریافت می کنند. یک راه خوب برای محاسبه دستمزد فریلنسری این است که به دسته بندی زمینه خود در سایت ponisha بروید و دو فریلنسر را انتخاب کنید که کمترین مبلغ را دریافت می کنند و یکی را که بالاترین هزینه را در این دسته دریافت می کند.

به نمایه های آنها نگاه دقیق تری بیندازید تا ببینید چه نوع مهارت ها و تجربیاتی دارند. سپس با توجه به تجربه کاری که دارید سعی کنید قیمتی بین نرخ آن دو فریلنسر پیدا کنید.

به خاطر داشته باشید که این روش فقط برای افراد مبتدی مناسب است. فریلنسرها در پلتفرم های محبوب اغلب قیمت های بسیار پایین تری نسبت به آنچه که لیاقت دارند، دریافت می کنند. بنابراین، از این قیمت ها به عنوان نقطه شروع استفاده کنید و راه خود را افزایش دهید.

از ابزار های آنلاین استفاده کنید

همچنین می توانید از ابزارهای آنلاین برای اطلاع از نرخ هایی که دیگران دریافت می کنند استفاده کنید. این به شما کمک می کند تا از میزان هزینه های کارشناسان مطلع شوید تا بتوانید قیمت رقابتی را برای ارائه به مشتریان خود به عنوان یک مبتدی رقم بزنید.

چندین ابزار آنلاین وجود دارد که می توانید از آنها برای یافتن نرخ فریلنسری استفاده کنید. البته این ابزار ها برای کار برای محاسبه دستمزد فریلنسری خارج از ایران است.

Glassdoor دارای پیشرفته ترین ابزاری است که نرخ خدمات فریلنسری را بر اساس موقعیت مکانی و بازخورد فریلنسرهای واقعی محاسبه می کند.

Bonsai همچنین دارای یک ابزار محاسبه دستمزد فریلنسری عالی است که طیف گسترده ای از نرخ طراحی گرافیکی مستقل و نرخ ساعتی طراحان وب را بر اساس مهارت، مکان و میزان تجربه به شما نشان می دهد.

لینکدین ابزار دیگری است که به شما امکان می دهد حقوق مشاغل را از مناطق و کشورهای مختلف در سراسر جهان مقایسه کنید. متأسفانه، هنوز در برخی کشورها در دسترس نیست.

اگر یک توسعه دهنده نرم افزار هستید، می توانید از گزارش هایی مانند گزارش Triplebyte برای یافتن قیمت ایده آل خود استفاده کنید.

از یک متخصص بپرسید

اگر هنوز نمی توانید راهی برای یافتن نرخ خدمات فریلنسری خود بیابید، بهترین کار این است که از یک متخصص بپرسید.

البته این کار آسانی نیست. زیرا اکثر فریلنسرهای باتجربه و باسابقه قیمت خود را به فریلنسرهای دیگر اعلام نمی کنند. بدیهی است به دلایل رقابتی. بنابراین، نمی توانید مستقیماً از آنها در مورد قیمت آنها سؤال کنید.

شما باید یک رویکرد غیرمتعارف در پیش بگیرید. وانمود کنید که مشتری هستید و درخواست قیمت کنید.

به عنوان مثال، فرض کنید یک مشتری به شما یک پروژه طراحی وب ارائه می دهد اما شما نمی دانید چقدر باید هزینه کنید. خوب، اکنون می توانید از طریق ایمیل با یک فریلنسر شناخته شده به عنوان مشتری تماس بگیرید و برای همان پروژه درخواست قیمت کنید.

راه بهتر این است که یک کار در یک پلت فرم فریلنسری مانند ponisha به عنوان مشتری ارسال کنید. به این ترتیب، از نحوه قیمت گذاری سایر خدمات و همچنین نحوه نوشتن پیشنهادات چیزهای زیادی خواهید آموخت.

االبته بسیاری از فریلنسر ها هم هستند که حاضرند به دیگران نیز کمک کنند. بنابراین، از پرسیدن نترسید.

اگر در زمینه قیمت گذاری دچار مشکل هستید می توانید با ما به صورت رایگان مشورت کنید. برای مشاوره اینجا کلیک کنید.

اجازه دهید مشتری تصمیم بگیرد

این روش کمی غیر متعارف است و ممکن است با اکثر مشتریان کار نکند. اما، اگر با مشتری مناسبی برخورد کردید که در این زمینه تجربه دارد، آن را امتحان کنید. همیشه سعی کنید توپ را در زمین حریف بیاندازید. وقتی با یک پیشنهاد با مشتری تماس می گیرید یا حتی زمانی که مشتری با شما تماس می گیرد، قیمت خود را در اولین پیشنهاد ذکر نکنید.

به بحث در مورد پروژه ادامه دهید و سوالاتی بپرسید تا متوجه شوید که مشتری امیدوار است از پروژه چه چیزی به دست آورد.

برای مثال، اگر در مورد یک پروژه طراحی گرافیکی برای یک کمپین رسانه‌های اجتماعی بحث می‌کنید، می‌توانید از مشتری بپرسید که امیدوار است با پست‌ها چقدر سر و صدا ایجاد کند. یا در مورد بودجه آنها و میزان هزینه آنها برای تبلیغات بپرسید.

و وقتی نوبت به مذاکره بر سر قیمت می‌رسد، به سادگی از مشتری بپرسید که برای این خدماتی که می خواهد چقدر بودجه کنار گذاشته است.

به زبان ساده، اجازه دهید مشتری برای هر پروژه قیمتی تعیین کند.

نرخ های خود را آزمایش کنید

نکته مهمی که باید در نظر داشته باشید این است که قیمت مناسبی برای یافتن نرخ خدمات شما وجود ندارد زیرا همه چیز به مهارت ها، تجربه و کیفیت کاری که ارائه می دهید بستگی دارد. به همین دلیل است که اکثر فریلنسرهای کهنه کار عادت دارند هر ساله قیمت های خود را افزایش یا تغییر دهند زیرا دانش و مهارت های خود را به طور مداوم بهبود می بخشند. به همین خاطر محاسبه دستمزد فریلنسری هر شخص متفاوت است.

از این نکات برای تعیین یک مدل قیمت گذاری اولیه برای خدمات فریلنسری خود استفاده کنید. هنگامی که شروع به کسب تجربه بیشتر و مشتریان بهتر کردید، قیمت های مختلف را آزمایش کنید. در نهایت، می‌توانید درخواست نرخ‌های بالاتر و حتی دوبرابر کردن نرخ‌های خود را داشته باشید.

تا زمانی که از میزان کاری که به دست می آورید راضی هستید، هرگز قیمت اشتباهی وجود نخواهد داشت.