برای سئو کردن سایت حتماً به استخدام کارشناس سئو نیاز ندارید. اما استخدام سئوکار خوب قطعا می تواند کمک بسیاری باشد. صاحبان کسب و کار و افرادی که قصد دارند سئوکار استخدام کنند شاید خیلی در مورد سئو و مسائل مرتبط با آن اطلاع نداشته باشند و اکثرا با این سوال روبرو می‌شوند: چطور سئوکار متخصص استخدام کنیم که به توسعه کسب و کارمان کمک کند ؟ به همین خاطر بود که ما تصمیم گرفتیم در یک راهنمای استخدام سئوکار به طور جامع تهیه کنیم.

در این راهنمای استخدام سئوکار سعی کرده ایم هر سوالی که یک کارفرما هنگام استخدام سئوکار با آن برخورد میکند را پاسخ دهیم.

چطور بخوانیم: توصیه میکنیم ابتدا آموزش مقدماتی سئو را بخوانید تا با کلیات سئو آشنا شوید. سپس قسمت های دیگر این صفحه را مطالعه کنید.

مقدمه-سئو

آموزش مقدماتی سئو برای مبتدیان

زمان مطالعه: 7 دقیقه

فریلنسر-یا-شرکت

فریلنسر استخدام کنیم یا شرکت سئو؟

زمان مطالعه: 6 دقیقه

تشخیص تقلب و کلاهبرداری در سئو

زمان مطالعه: 6 دقیقه

مزایای استخدام سئوکار

آموزش ها و مطالب زیادی در مورد سئو در اینترنت وجود دارد که خودتان می توانید از آنها بهره بگیرید (مثل آموزش مقدماتی سئو برای مبتدیان وبسایت ما). با این که این آموزش ها بسیار مفید هستند اما همه آموزش های آنلاین یک چیز کم دارند ! تجربه.

تجربه یکی از فاکتورهای بسیار مهم برای موفقیت در سئو است. تجربه چیزی است که یک سئوکار دارد و شما با آموزش نمیتوانید آن را بدست بیاورید.
استخدام کارشناس سئو در موارد زیر میتواند به شما کمک کند:

 • برنامه ریزی و تدوین استراتژی سئو
 • صرفه جویی در هزینه های تبلیغات
 • توسعه دسترسی به کسب و کار شما با ارتقای آن در اینترنت
 • جلوگیری از جریمه شدن توسط گوگل
 • تحلیل داده ها و آمارهای وب سایت و استفاده از آن ها در جهت منافع کسب و کار تان

راهنمای استخدام سئوکار

استخدام یک شرکت یا فرد سئوکار نیاز به یک سری ملاحظات احتیاطی دارد. چون قصد شما رشد وب سایت و کسب و کارتان است. در حالی که یک سئوکار بد میتواند دقیقا عکس این امر را برای شما انجام دهد.

به همین خاطر این راهنمای استخدام سئوکار میتواند در تصمیم گیری درست و انتخاب شخص بهتر به شما کمک کند.

۱- از همکاران تان کمک بخواهید

یکی از بهترین منابع برای استخدام یک سئوکار همکاران شما هستند. منظور از همکار آن بیزنس هایی هستند که در زمینه شما فعالیت می‌کنند و رابطه کاری خوبی با هم دارید.
البته بسیاری از شرکت‌ها برای این که رقبا راز پیشرفت و رشدشان را نفهمند ممکن است این اطلاعات را به شما ندهند.

۲- هزینه و زمان را بپرسید

زمانی که می خواهید با یک شرکت یا یک سئوکار قرارداد ببندید در مورد دستمزد و مدت زمانی که کار طول میکشد از او سوال کنید. یک سئوکار خوب زمان و هزینه انجام کارش مشخص است و دقیقا می‌داند که می‌خواهد چه اقدامی انجام دهد.

اگر دیدید که دستمزد غیر متعارف طلب میکنند یا به طور دقیق هزینه ها را به شما نمی‌گویند بدانید یک جا مشکلی وجود دارد.

البته درست است بسیاری از هزینه‌های سئو در طول زمان مشخص میشود اما آنها باید یک دید کلی از اینکه کار به چه صورت خواهد بود به شما ارائه کنند.

۳- بدانید چه خدماتی را دریافت میکنید

این که فقط به شما بگویند سئو سایت شما را انجام می دهند کافی نیست. یک سئوکار خوب اول باید سایت شما را بررسی کند و با کسب و کارتان آشنا شود تا بداند چه اقداماتی برای شما نیاز است.

شما باید دقیقا بدانید پول چه خدمات و سرویسی را می دهید، و چگونه قرار است ترافیک سایت شما بیشتر شود.

بعضی از این خدمات و سرویس ها عبارتند از:

 1. سئو محلی
 2. تولید محتوا
 3. سئو تکنیکال
 4. سئو داخلی سایت
 5. بک لینک سازی

۴ در مورد نحوه اندازه گیری پیشرفت کار بپرسید

همه صاحبان کسب و کار آرزو دارند سایتشان رتبه ۱ گوگل باشد. اما سئو فقط این نیست. یک کارشناس سئو میداند که سئو ابزاری برای رشد کسب و کار است. به همین خاطر تنها رتبه ۱ بودن نمی‌تواند این اهداف را محقق کند.

برخی از فاکتورهای قابل اندازه گیری عملکرد سئو عبارتند از:

 • نرخ تبدیل
 • ترافیک ورودی سایت
 • درآمد مالی

۵- تقاضای ملاقات حضوری یا تماس تلفنی کنید

امروزه بسیاری از خدمات آنلاین و اینترنتی شده اند. خدمات سئو نیز از این قاعده مستثنی نیست‌. شرکت های زیادی در فضای وب خدماتشان را ارائه داده اند و میتوانید با آنها قرارداد ببندید.

اگر میخواهید با یک وبسایت کار کنید قبل از بستن قرارداد با آنها صحبت کنید. با این کار هم نحوه پشتیبانی آنها را محک میزنید هم میتوانید خواسته های خود را عنوان کنید.

۶- تحقیق کنید

مهمترین قسمت در این راهنمای استخدام سئوکار تحقیق کردن است. قبل از این که قراردادی ببندید بهتر است که یک تحقیق اولیه در مورد سئومار خود داشته باشید.
تحقیق کردن شامل بررسی شبکه های اجتماعی آنها، رضایت مشتریانشان و بررسی نمونه کارهایشان میشود.

یک سئوکار خوب باید وبسایت و مقالات خوبی داشته باشد. باید اصول سئو را در آنها رعایت کرده باشد. اگر اصول اولیه سئو را در سایت خودشان انجام نداده اند برای شما هم انجام نخواهند داد.

در کل بهترین کار برای تحقیق در مورد سئوکار این است که با مشتریانشان تماس بگیرید و در مورد آنها پرس و جو کنید.

۷- از اهدافتان بگویید

هنگام استخدام سئوکار اهداف خود را با او در میان بگذارید. مسلماً وقتی سایت شما رتبه ۱ گوگل شد می خواهید به یک هدف خاص دست پیدا کنید. این هدف می‌تواند فروش محصول، فروش خدمات، گرفتن اطلاعات مشتری، آشنایی مشتریان با برند شما و غیره باشد.

ماسه و کارتان در مورد این مسائل صحبت کنید و بگویید هدف نهایی شما از استخدام او چیست.

۸- سئوکار فریلنسری میخواهید یا شرکت خدمات دهنده

سئوکاران دو گروه کلی دارند:

فریلنسرها

شرکت ها

هر یک از این گروه‌ها مزایا و معایب خودشان را دارند.

فریلنسر ها قادرند تایم بیشتری در اختیار شما قرار دهند و به طور متمرکز روی پروژه شما کار کنند. فریلنسر ها همیشه در دسترس هستند و به راحتی می توانید با آنها تعامل و ارتباط داشته باشید. اما نقطه ضعف فریلنسرها این است که به تمام سرویسهای سئو مسلط نیستند. به عنوان مثال یک فریلنسر ممکن است در زمینه سئو تکنیکال قوی باشد و در زمینه بک لینک سازی ضعیف عمل کند.

اما شرکت ها مجموعه چندین سئوکار تشکیل شده‌اند که هر کدام می‌توانند در یک زمینه خاص تخصص داشته باشد. شرکت ها خدمات متنوع می توانند ارائه کنند و عموماً تجربه بالایی در این زمینه دارند.

شرکت های سئو به دلیل تعداد بالای مشتریانشان ممکن است نتوانند به خوبی با شما ارتباط برقرار کنند و همیشه در دسترس شما باشند.

با توجه به این موارد ابتدا ببینید با کدام مورد بهتر میتوانید کار کنید سپس اقدام به پیدا کردن فرد یا شرکت درست بروید.