از آنجا که دارید این مطلب را میخوانید ، احتمالاً می دانید که فرایند وبلاگ نویسی چقدر در موفقیت بازاریابی شما موثر است. ناگفته نماند که یادگیری نحوه راه اندازی و مدیریت وبلاگ به گونه ای که کسب و کار شما را پشتیبانی کند بسیار مهم است.

بدون داشتن وبلاگ ، با مشکلات متعددی مانند بهینه سازی ضعیف موتورهای جستجو (سئو) ، فقدان محتوای تبلیغاتی برای شبکه های اجتماعی ، ارتباط ضعیف با مشتریان را خواهید داشت. همچنین تعداد صفحات سایت شما کمتر خواهد بود و در نتیجه CTA (Call To Action) ضعیف تری خواهید داشت.

اگر نداشتن وبلاگ در سایت این همه ضرر دارد چرا خیلی از سایت ها وبلاگ فعال ندارند؟ شاید به این دلیل است که وبلاگ نویسی امری دشوار و وقت گیر به نظر میرسد. البته این تفکر تا حدودی هم درست است.

خوب ، زمان بهانه گیری به پایان رسیده و این راهنما در اینجا به شما کمک می کند تا دلیل آن را درک کنید. در این مقاله نحوه نوشتن و مدیریت وبلاگ را فرا میگیرید. همچنین یک سری الگوهای وبلاگ نویسی برای راحت تر کردن کار شما پیشنهاد خواهیم داد.

وبلاگ نویسی چیست؟

وبلاگ یک نوع محتوای متنی به صورت مقاله، خبر یا راهنما است که در بخش مقالات یا Blog یک سایت منتشر می شود. پست وبلاگ به طور معمول یک چارچوب کلی دارد که عبارت است از:

 • ماهیت آموزشی دارد.
 • از 600 تا 2000+ کلمه را شامل می شود.
 • شامل انواع دیگر رسانه ها مانند تصاویر ، فیلم ها ، اینفوگرافیک ها و نمودارهای تعاملی است.

وبلاگ نویسی به شما و کسب و کار شما اجازه می دهد تا در وب سایت خود درباره هر موضوعی مطلب منتشر کنید. وبلاگ به شما در افزایش آگاهی از برند (brand awareness) ، افزایش اعتبار سایت (authority)، افزایش نرخ تبدیل (conversion) و درآمد (revenue) کمک کنند. مهمتر از همه ، وبلاگ نویسی به افزایش ترافیک وب سایت شما کمک میکند.

امروزه افراد و سازمان های مختلف از هر قشری وبلاگ نویسی می کنند تا تحلیلها ، آموزشها ، انتقادات ، اطلاعات محصولاتشان و موارد دیگر را به اشتراک بگذارند. وبلاگ ها قالب خاصی ندارند اما 6 مدل از محبوب ترین آنها عبارتند از:

 • مقالات “چگونه یا چطور”

مثال: چطور وبلاگ نویس موفق شویم

 • مقالات “موردی یا لیستی”

مثال: 6 قالب وبلاگ نویسی محبوب

 • مقالات “چیست”

مثال: وبلاگ نویسی چیست

 • پست “آسمان خراش”

آموزش قدم به قدم وبلاگ نویسی

 • پست “خبری”

مثال: قیمت روز طلا و سکه

 • پست “آموزشی”

بهترین روش نوشتن وبلاگ

هر یک از مثال ها بالا (بجز قالب خبری) میتوانند عنوان این مقاله باشند. دقت کنید که محتوایی که درون این قالب ها قرار میگیرد تفاوت چندانی با هم ندارند.

مثلا در قالب “چطور یا چگونه” شما میتوانید با یک مقدمه بحث را آغاز کنید و بعد به اصل موضوع بپردازید. اما در قالب “موردی یا لیستی” باید فرض را بر این بگذارید که خواننده از این مقدمه آگاه است و سریع به اصل موضوع بپردازید. همانطور که مشاهده می کنید اصل موضوع تغییری نمیکند و ثابت است.

ویژگی های وبلاگ خوب

قبل از نوشتن وبلاگ ، مطمئن شوید که سوالاتی مانند این دو را پاسخ میدهید:

“چرا کسی باید این پست وبلاگ را بخواند؟”

“چه چیزی باعث می شود که مخاطبان ما دوباره برگردند؟”

برای شروع ، یک پست وبلاگ خوب باید جالب و آموزنده باشد. وبلاگ ها باید به سوالات پاسخ دهند و به خوانندگان کمک کنند تا چالشی را که تجربه می کنند حل کنند و شما باید این کار را به روشی جالب انجام دهید.

فقط پاسخ دادن به سوالات کسی کافی نیست. شما همچنین باید راه حل کاربردی و المانهای تعاملی ارائه دهید. به عنوان مثال ، مقدمه شما باید خواننده را مجاب کند و او را وادار به خواندن پست شما کند. سپس ، از مثال هایی استفاده کنید تا خوانندگان را به آنچه می خواهید بگویید ، علاقه مند کنید.

به خاطر داشته باشید ، خواندن یک وبلاگ خوب جالب است و محتوای آموزشی را در اختیار مخاطبان قرار می دهد.

اکون سال این است که چطور محتوای آموزشی در عین حال جذاب بنویسیم؟

چگونه وبلاگ نویسی کنیم

برای وبلاگ نویسی باید قدم های زیر را بردارید:

1. بدانید مخاطب چه چیزی میخواهد

قبل از شروع به نوشتن پست وبلاگ خود ، مطمئن شوید که درک روشنی از مخاطبان هدف خود دارید.

سوالاتی مانند: آنها می خواهند در مورد چه چیزی بدانند؟ آنها چه مشکلی دارند؟

در اینجاست که ایجاد پرسونای مشتری مفید واقع میشود. در هنگام ایجاد موضوعی برای پست وبلاگ خود ، آنچه را که درباره شخصیت مشتریان و علایق آنها میدانید در نظر بگیرید.

به عنوان مثال ، اگر خوانندگان شما جوانانی هستند که به دنبال راه اندازی کسب و کارند ، احتمالاً نیازی نیست اطلاعاتی را در مورد شروع به کار در شبکه های اجتماعی به آنها ارائه دهید – اکثر آنها قبلاً این مشکل را حل کرده اند.

با این حال ، ممکن است بخواهید اطلاعاتی در مورد نحوه تنظیم رویکرد رسانه های اجتماعی خود به آنها بدهید . چنین اطلاعاتی به شما کمک می کند تا مطالبی را در مورد موضوعاتی که مخاطبان واقعاً می خواهند و نیاز دارند ، منتشر کنید.

2. دامنه وبلاگ خود را ثبت کنید

در مرحله بعد ،برای وبلاگ نوسی به وبسایتی برای میزبانی مقالاتتان نیاز دارید. این امر مستلزم انتخاب سیستم مدیریت محتوا (CMS) و خدمات میزبانی دامنه وب سایت است.

انتخاب CMS

cms مخفف content management system است. cms ها پلتفرم هایی هستند که می توانید دامنه خود را روی آنها نصب و مدیریت کنید. از محبوب ترین پلتفرم ها وردپرس است که با کاربری ساده و بدون کد نویسی می توانید از آن استفاده کنید.

دلیل دیگر محبوبیت وردپرس رایگان بودن آن است و بدون هیچ هزینه ای میتوانید از آن استفاده کنید.

ثبت دامنه و هاست

سرویس های هاست و دامنه مختلفی وجود دارد که می توانید هرکدام از آنها را بر اساس نیازتان انتخاب کنید. مثلا دو سرویس معتبر در ایران که میتوانید دامنه و هاست خود را در آن ثبت کنید عبارتند از:

iranserver.com

mizbanfa.com

هر دوی این سایت ها پشتیبانی خوبی دارند و تقریبا 24 ساعته پاسخگوی شما هستند.

توجه داشته باشید که نحوه ثبت دامنه و هاست و به طور کلی ایجاد وبسایت از حوصله این مقاله خارج است. اگر هیچ دانشی در این زمینه ندارید یا باید با پرداخت هزینه به یک طراح سایت وبسایت و وبلاگ خود را تاسیس کنید یا خودتان چندین ساعت وقت بگذارید و یاد بگیرید.

3. آماده کردن قالب وبلاگ

هنگامی که نام دامنه و هاست خود را ثبت کردید اکنون میتوانید وبسایت خود را آماده کنید. بعد از آن باید ظاهر وبلاگ خود را سفارشی کنید تا منعکس کننده محتوای موردنظر شما باشد.

به عنوان مثال ، اگر در مورد پایداری و محیط زیست مینویسید ، میتوانید هنگام طراحی وبلاگ خود از رنگ سبز  استفاده کنید.

قالب های آماده زیادی برای وردپرس وجود دارد که میتوانید به راحتی آنها را روی هاست خود نصب کرده و وبلا نویسی را شروع کنید. هزینه این قالب ها بین 100 تا 900 هزارتومان متفاوت است.

قالب های آماده به شما این امکان را میدهند که به راحتی و بدون نوشتن کد سایت خود را سفارشی کنید.

دو وبسایت برای خرید قالب آماده :

iranavada.com

abzarwp.com

4- موضوع اولین پست وبلاگ خود را مشخص کنید

قبل از نوشتن هر چیزی ، موضوعی را برای پست وبلاگ خود انتخاب کنید. موضوع اول شما می تواند بسیار کلی باشد. به عنوان مثال ، اگر شرکتی هستید که خدمات بازاریابی محتوا دارد موضوع اولین وبلاگ شما میتواند ” اهمیت بازاریابی محتوا در دنیای دیجیتال” باشد.

نکته حرفه ای: در اولین پست وبلاگ خود از قالب “چگونه یا چطور” استفاده نکنید.

چرا؟

چون اعتبار شما هنوز ثابت نشده است قبل از آموزش نحوه انجام کاری به دیگران ، ابتدا باید نشان دهید که در زمینه خود پیشرو و منبع معتبر هستید.

به عنوان مثال ، اگر لوله کش هستید و اولین پست خود را می نویسید ، پستی با عنوان “چگونه می توان سیستم لوله کشی را در حمام انجام داد” ننویسید. ابتدا ، درباره تنظیمات شیر آب مدرن بنویسید ، یا در مورد مزایا و معایب لوله کشی بنویسید. در اینجا سه نوع دیگر از پست های وبلاگ وجود دارد که می توانید با آنها شروع کنید:

لیستی : 5 راه برای رفع نشتی شیر آب
انتخابی: 10 مارک شیر آب و سینک ظرفشویی برتر در بازار
خبری: مطالعه جدید نشان می دهد که X درصد از مردم شیر آب خود را به اندازه کافی تعویض نمی کنند

اگر در پیدا کردن ایده ها یا موضوع با مشکل مواجه هستید ، همفکری با دیگران به شما کمک میکند. د

5- عنوان خوب انتخاب کنید

عنوان خوب و مناسب به خواننده کمک میکند بفهمد موضوع مقاله درباره چیست. علاوه بر این میتواند به خود شما هم در نوشتن کمک کند و ذهنتان را متمرکز کند. پس همیشه قبل از نوشتن وبلاگ عنوان خود را بنویسید.

به عنوان مثال ،دو موضوع “ابزارهای رفع نشتی شیر آب” یا “علل شایع نشت شیرها” هر کدام یک پیام دارند. یکی ابزارها را معرفی میکند و یکی به بررسی علل میپردازد.

دقت داشته باشید که عنوان وبلاگ از نظر سئو بسیار با اهمیت است. به همین دلیل باید هوشمندانه انتخاب شود و دارای کلمه کلیدی مقاله باشد.

6- یک مقدمه جذاب و فریبنده بنویسید

در مقدمه باید توجه خواننده را جلب کنید. اگر خواننده را در چند پاراگراف اول از دست بدهید ، خواندن را متوقف میکند (حتی قبل از اینکه به پست شما یک نگاه بیاندازد).

شما میتوانید مقدمه نویسی را به روش های مختلف انجام دهید: داستان یا شوخی را بیان کنید ، همدل باشید یا خواننده را با یک واقعیت یا آمار جالب درگیر کنید.

سپس ، هدف پست خود را شرح دهید و توضیح دهید که چگونه میتواند مشکلی را که خواننده با آن روبرو شده را برطرف کند. این به خواننده دلیلی برای ادامه خواندن میدهد و به او نشان میدهد که چگونه این پست به او در بهبود کار یا زندگی کمک میکند.

7- محتوای خود را در یک طرح کلی سازماندهی کنید

گاهی اوقات ، پست های وبلاگ میتوانند دارای اطلاعات زیادی باشند – برای خواننده و نویسنده. شما باید اطلاعات را به گونه ای سازماندهی کنید که خوانندگان از طول یا میزان محتوا نترسند. این سازمان می تواند چندین شکل داشته باشد بخش ها، لیست ها، نکات و غیره. اما باید سازماندهی شود!

بیایید نگاهی به مقاله اصول اولیه سئو برای مبتدیان در بلاگ ایفا بیاندازیم.

محتوای زیادی در این مقاله وجود دارد ، بنابراین با استفاده از تیترهای توصیفی به چند بخش تقسیم می شود. بخشهای اصلی به زیر بخشهایی تقسیم می شوند که جزئیات بیشتری را ارائه می دهند و خواندن مطالب را آسان تر می کند.

سازماندهی-محتوا

یکی از تکنیک هایی که در این بخش وجود دارد این است که اول تیترهای مقاله را مشخص کنید بعد برای هرکدام شروع به نوشتن کنید. اینطوری تمرکز شما روی مطالب بیشتر میشود و همان ابتدا میتوانید مطالب را ساماندهی کنید.

8- شروع به نوشتن کنید

مرحله بعدی – اما نه آخرین – نوشتن محتوا است. در اینجا میتوانید وبلاگ نوسی را آغاز کنید.

اکنون که طرح یا الگوی خود را تهیه کرده اید ، آماده هستید تا جاهای خالی را پر کنید. از طرح کلی خود به عنوان راهنما استفاده کنید و در صورت نیاز تمام نکات را گسترش دهید. درباره آنچه که از قبل می دانید بنویسید و در صورت لزوم ، تحقیقات بیشتری انجام دهید تا اطلاعات ، مثالها و داده های بیشتری داشته باشید. اگر با تحقیق مقاله مینویسید ، همیشه سعی کنید داده های دقیق و قانع کننده ای را برای استفاده در پست خود بیابید.

دقت کنید تا جایی که ممکن است جملات و پاراگراف ها کوتاه باشند تا خواننده خسته نشود. از المان های مختلف مانند جدول، نمودار، لیست و … در نوشتن استفاده کنید تا متن شما جذاب تر شود.

9- مقاله خود را ویرایش کنید

هنوز کارتان تمام نشده است ! فرایند ویرایش بخش مهمی از وبلاگ نویسی است، از آن غافل نشوید. از یک دوست آگاه به گرامر بخواهید که پست شما را ویرایش و تصحیح کند.

در هنگام بررسی مقاله به این دو مورد هم توجه کنید:

تصاویر مقاله

یک تصویر جذاب و مرتبط برای پست خود انتخاب کنید. همانطور که شبکه های اجتماعی محتوا را با تصاویر برجسته تر نشان میدهند ، تصاویر بصری بیش از هر زمان دیگری در موفقیت محتوای وبلاگ شما تاثیرگذار است.

ظاهر مقاله

هیچکس از یک پست وبلاگ غیر جذاب خوشش نمی آید. و فقط تصاویر نیستند که یک پست را از نظر بصری جذاب می کنند – قالب بندی و سازماندهی پست نیز هست.

در یک پست وبلاگ با فرمت خوب و از نظر بصری جذاب ، متوجه خواهید شد که از تیترها و برای تجزیه بلوک های بزرگ متن استفاده شده و این تیترها به طور مداوم سبک بندی می شوند.

 

موضوعات و برچسب ها

برچسب ها کلمات کلیدی خاصی هستند که یک مقاله را توصیف میکنند. آنها همچنین به خوانندگان اجازه می دهند مطالب بیشتری را در همان دسته در وبلاگ جستجو کنند. از افزودن لیستی از برچسب های بی ربط به مقالات خودداری کنید. در عوض ، کمی به استراتژی برچسب گذاری وبلاگ فکر کنید.

برچسب ها را به عنوان “موضوع” یا “دسته” در نظر بگیرید و 10-20 برچسب را انتخاب کنید که نشان دهنده همه موضوعات اصلی است که می خواهید در وبلاگ خود پوشش دهید.

10- یک CTA قرار دهید

در پایان هر پست وبلاگ ، CTA را وارد کنید و نشان دهید خواننده در آخر باید چکار کند، مثلا:

 • اشتراک در سایت
 • پیشنهاد ویژه یک محصول یا خدمات
 • خواندن یک مقاله دیگر

پس از اینکه بازدیدکنندگان پست وبلاگ شما را خواندند ، روی CTA کلیک می کنند و در نهایت شما یک سرنخ ایجاد می کنید. CTA همچنین منبعی ارزشمند برای شخصی است که مطالب شما را می خواند. از CTA های خود برای ارائه مطالب بیشتر مشابه موضوع پستی که به تازگی خواندند استفاده کنید.

11- سئو درون صفحه مقاله را بهینه سازی کنید

پس از اتمام نوشتن ، به عقب برگردید و عناصر درون صفحه مقاله را بهینه کنید. این یکی از مهمترین بخش های وبلاگ نوسی است. البته به شرطی که بخواهید وبلاگ شما ترافیک داشته باشد.

در مورد تعداد کلمات کلیدی که باید شامل شوند وسواس نداشته باشید. اگر جایی وجود دارد که میتوانید کلمه کلیدی را در آن بنویسید این کار را انجام دهید. اگر می توانید URL خود را کوتاه تر کنید این کار را انجام دهید. اما از نوشتن بیش از اندازه کلمات کلیدی خودداری کنید، گوگل هوشمندتر از این است!

در اینجا خیلی جزئی سئو یک وبلاگ یادآوری می شود: (اگر میخواهید در مورد سئو درون صفحه بیشتر بدانید مقاله سئو داخلی سایت را مطالعه بفرمایید.)

توضیحات متا

توضیحات متا عبارتند از توضیحاتی که در زیر عنوان مقاله در صفحات نتایج جستجوی گوگل آورده میشود. توضیحات متاخلاصه ای کوتاه از مقاله را قبل از کلیک روی پست ، در اختیار جستجوگران قرار میدهند. آنها به طور ایده آل بین 150-160 کلمه هستند و با یک سوال شروع میشوند ، مانند “چگونه” یا “چرا” و … .

توضیحات-متا

 

عنوان صفحه و تیترها

عنوان صفحه مهمترین قسمت یک مقاله است. عنوان صفحه که به نام تگ H1 هم شناخته میشود اصلی ترین عبارت برای فهمیدن موضوع مقاله برای موتورهای جستجو است. به همین خاطر توصیه میشود از تگ H1 تنها یکبار در مقاله استفاده کنید آن هم در عنوان. البته در ویرایشگر متن وردپرس به طور خودکار عنوان متن با تگ H1 تعریف میشود و نیازی نیست شما کاری انجام دهید.

کلمه کلیدی حتما باید عنوان مقاله وجود داشته باشد. سعی کنید عناوین خود را کوتاه نگه دارید – در حالت ایده آل ، زیر 65 کاراکتر – تا در نتایج موتور جستجو پنهان نشوند.

بقیه تیترهای مقاله را با تگ های فرعی H3 ، H2 و … تعریف کنید تا مقاله شما قسمت بندی شود. این کار را میتوانید در ویرایشگر وردپرس در این قسمت انجام دهید:

انکر تکست یا متن لنگر

Anchor Text یا متن لنگر کلمه یا کلماتی است که به صفحات دیگر لینک میشوند، چه در وب سایت شما و چه در وب سایت دیگر. عباراتی را که میخواهید به صفحات دیگر سایت خود لینک دهید به دقت انتخاب کنید زیرا موتورهای جستجو هنگام رتبه بندی صفحه شما این نکته را در نظر میگیرند.

برای لینک دادن به دیگر مقالات یا صفحات سایت میتوانید از این قسمت استفاده کنید:

انکر-تکست

12- یک عنوان جذاب انتخاب کنید.

آخرین و مهمترین نکته این است که یک عنوان خوب بنویسید. خوشبختانه ، ما یک فرمول ساده برای نوشتن عناوین جذاب داریم که توجه خوانندگان را به خود جلب میکند:

 • عنوان را با کلمه کلیدی شروع کنید.
 • عنوان را دقیق و واضح نگه دارید.
 • عنوان خود را جذاب کنید.
 • اگر می توانید ، چند کلمه کلیدی مشابه را در عنوان بیاورید.
 • در نهایت ، تا آنجا که میتوانید آن را کوتاه کنید.

در آخر بیایید همه چیزهایی را که در مورد وبلاگ نوسی آموخته ایم خلاصه کنیم.