بک لینک سازی یا لینک سازی خارجی یکی از مهمترین اصول سئو سایت است. لینک ها با ارزش ترین المان یک وب‌سایت هستند. سایتی که تعداد زیادی بک لینک از وب سایت های دیگر دارد مورد اعتماد شناخته می شود و گوگل رتبه بالایی به آن اختصاص می‌دهد. و همچنین برعکس وب‌سایت‌هایی که بک لینک ندارند محکوم به رتبه های بسیار پایین در گوگل هستند.

اگر شما تازه به دنیای سئو وارد شده اید بک لینک سازی یکی از سخت ترین چالش های شما خواهد بود.

عده ای توصیه می کنند یک محتوای بسیار با کیفیت در وب سایت خود قرار دهید و منتظر بمانید تا دیگران به شما بک لینک بدهند عده ای دیگر به شما پیشنهاد می‌کنند کمی پول خرج کنید و از وب سایت های دیگر بک لینک بخرید.

اما واقعا باید چه کاری انجام داد باید پول خرج کرد تمرکز را بر تولید محتوای باکیفیت گذاشت ؟

برای پاسخ به این سوال باید گفت که بستگی دارد. مانند دیگر مسائل در زمینه سئو بک لینک سازی هم تنها یک راه و روش به خصوص ندارد. ابتدا باید ببینید در چه کسب و کاری فعالیت می کنید چه اهدافی دارید چه منابعی در اختیار دارید و چقدر زمان دارید.

احتمالاً تا این جای کار و تنها شماره نیافتید بلکه شاید کمی هم گیج شده باشید. نیازی نیست نگران باشید با خواندن این مقاله تا انتها می توانید یک استراتژی بک لینک سازی خارجی مناسب برای وبسایت خود پیدا کنید.

بیایید شروع کنیم.


بخش ۱

اصول بک لینک سازی


از آن جایی که قول دادیم این آموزش مقدماتی باشد پس باید از اصول پایه شروع کنیم.

بک لینک سازی یعنی چه

بک لینک سازی یعنی ایجاد لینک از وب سایت شما در یک سایت دیگر. اگر وب سایتی که لینک سایت خود را در آن قرار می دهید با ارزش باشد رتبه گوگل شما بهبود خواهد یافت.
لینک سازی خارجی در سئو کلاه سفید شامل دو قدم است:

۱. یک محتوای با کیفیت تولید کنید که ارزش بکنیش دادن یار فرستادن را داشته باشد.

۲. محتوای خود را به دیگران و یا وبسایت های دیگر نشان دهید تا آنها به شما رفرنس و بک لینک بدهند.

اگر یک وبسایت کوچک بدون بک لینک دارید میتوانید مقاله سئو سایت های کوچک را نیز مطالعه کنید.

چرا لینک سازی خارجی اهمیت زیادی دارد

به نقل از یکی از کارکنان گوگل لینک ها یکی از سه فاکتور اصلی رتبه بندی برای گوگل هستند. بنابراین اگر می خواهید وب سایت شما در گوگل بالا بیاید به لینک ها نیاز دارید.
گوگل هر لینک در وب سایت دیگر را یک رای حساب میکند. این رای ها نشان میدهند که چه صفحاتی لیاقت رتبه های بالا در گوگل را دارند.

رای-و-بک-لینک

رای-و-بک-لینک

به عنوان یک قانون کلی صفحاتی که بک لینک بیشتری دارند احتمال بالاتر بودن آنها در گوگل بیشتر است. این موضوع برای بسیاری از سئوکاران یک مسئله ثابت شده است.
به طوری که تحقیقات نشان داده رابطه میان بک لینک های یک وب سایت و رتبه آن سایت در گوگل همیشه مثبت بوده.

اما چرا بک لینک سازی انقدر اهمیت دارد؟ در شرایط ایده آل سایت هایی که محتوای با کیفیت تر و اصیل تولید می کنند باید در رتبه‌های بالای گوگل قرار بگیرند. اما خوب شرایط ایده‌آل نیست و سایت هایی که بک لینک زیادی دارند همیشه رتبه های بالا ندارند.

دو دلیل وجود دارد که چرا بعضی وب سایت ها با وجود لینک سازی خارجی زیاد رتبه های پایینی در گوگل دارند.

۱- چرخه بی رحم سئو

فرض کنید شما یک فردی هستید که کپی رایت را همیشه رعایت می‌کنید. برای نوشتن یک مطلب در وبسایت خود میخواهید از نوشته های دیگران استفاده کنید. برای این کار شما هزاران صفحه را بررسی می کنید و مطالب خود را به صورت دستچین شده در می آورید ؟ یا به سراغ سایت های اول تا سوم گوگل رفته و مطالب آنها را برمیدارید می کنید ؟ احتمال زیاد همه مورد دوم را انتخاب میکنیم. در نتیجه این کار سایت های اول تا سوم همیشه بک لینک دریافت میکنند و بالا می مانند.

به این فرایند چرخه بی رحم سئو می گویند. شکل زیر بهتر می‌تواند برای درک این فرایند به شما کمک کند.

۲- لینک سازی رقبا

فرض کنید شما یک صفحه بسیار خوب دارید با تعداد زیادی بکلینک که به صورت طبیعی و بدون بک لینک سازی به دست آمده‌اند و حالا در رتبه یک گوگل قرار دارد.

مسلماً قبل از شما رتبه ۱ گوگل متعلق به صفحه یک شخص دیگر بوده است. احتمالاً آن شخص اکنون در حال لینک سازی خارجی است تا بتواند دوباره در جایگاه یک قرار بگیرد.

این قضیه برای رتبه ۳ گوگل هم صادق است و شخصی که اکنون صفحه رتبه سه را دارد در حال بک لینک سازی است تا بتواند به رتبه ۲ و یا یک برسد.

در این حالت با اینکه محتوای صفحه شما شاید ده ها برابر بهتر از محتوای صفحه دیگر باشد اما به دلیل بک لینک سازی آنها صفحه شما جایگاه خود را از دست میدهد و در رتبه های پایین تر قرار میگیرد.

در این جا شما یا میتوانید کاری نکنید و تنها برای بی‌عدالتی که در حقتان شده غصه بخورید یا اینکه آستین‌ها را بالا بزنید و با آنها مبارزه کنید.

بک لینک سازی همه چیز نیست

ممکن است تا اینجا قضیه را اشتباه متوجه شده باشید و تصور کنید که برای رتبه یک شدن در گوگل باید لینک های زیادی داشته باشیم. دقت کنید که بک لینک سازی یک عامل مهم است اما همه چیز نیست و فاکتورهای دیگری هم در سئو تاثیر دارند که بسیاری از آنها به هنوز برای ما ناشناخته هستند.


بخش دوم

چطور بک لینک بسازیم


روش ها و استراتژی های زیادی برای گرفتن بک لینک از وب سایت های دیگر وجود دارد. در این بخش یاد میگیرید که این استراتژی ها چی هستند، منطق پشت آنها چیست و انجام آنها چقدر میتواند برای ما ریسک داشته باشد.

به طور کلی روش ها و استراتژی های بک لینک سازی به پنج دسته تقسیم می شوند:

 1. لینک دهی دستی
 2. درخواست دادن
 3. خریدن بک لینک
 4. بدست آوردن بک لینک
 5. حفظ لینک ها

۱. لینک دهی دستی

بعضی از وب سایت ها هستند که شما می توانید به آنها وارد شوید و به صورت دستی خودتان لینک سازی خارجی قرار دهید. اصلی‌ترین تاکتیک های این روش عبارتند از:

 • ایجاد پروفایل در شبکه های اجتماعی
 • کامنت گذاری در بلاگ ها
 • نظر گذاشتن در فروم ها
 • ایجاد پروفایل در در دایرکتوری ها مانند ویکی پدیا

ساختن لینک به روش ها بسیار ساده است. به همین خاطر این لینکها از نظر گوگل ارزش بالایی ندارند. در صورتی که این لینک ها به درستی ایجاد نشوند ممکن است اسپم شناخته شوید.

جدای از این مورد، این لینک ها خیلی مزیت رقابتی برای شما ایجاد نمی‌کنند. در واقع رقیب تان هم از چنین تاکتیکی استفاده کرده است.
البته توجه داشته باشید که از این تکنیک بک لینک سازی نباید غافل شویم. این لینک ها به جز اعتبار دادن به سایت شما مزیت های دیگری هم دارند که عبارتند از :

ایجاد پروفایل در شبکه های اجتماعی

شبکه های اجتماعی (یوتیوب، اینستاگرام، توییتر و غیره) برای برندینگ و آگاهی مخاطبان از کسب و کار شما ضروری هستند.

اگر هم قصد ندارید در این زمینه فعالیت کنید حتماً یک پروفایل به نام بیزینس خود در آنجا ایجاد کنید. با این کار اسم برندتان حفظ میشود و زمانیکه بیزنس شما بزرگ‌تر شد کسی از نام برند شما نمی تواند سوء استفاده کند.

کامنت گذاری در بلاگ ها

کامنت خوب و معنی دار گذاشتن در مقالات و دیگر سایتها روش بسیار خوبی برای جلب توجه است. بعضی از وب سایت ها به شما اجازه می دهند که لینک سایت خود را در در کامنت ها قرار دهید اما بعضی سایت ها این اجازه را به شما نمی دهند.

حواستان باشد که کامنت شما باید مربوط به آن وبلاگ یا مقاله باشد نه صرفاً برای لینک سازی خارجی.

نکته دیگر اینکه معمولاً لینکهای درون کامنت مقالات به صورت نوفالو هستند و رای به حساب نمی آیند. در نتیجه اگر فقط برای قرار دادن لینک میخواهید نظر بگذارید این کار را نکنید.

۲. درخواست بک لینک سازی

همانطور که از اسم این عنوان پیداست در این روش شما باید از از صاحب یک وب سایت دیگر درخواست کنید که لینک سایت شما را وبسایتش قرار دهد. برای انجام این کار شما باید دلیل قانع کننده داشته باشید.

در این سبک لینک گذاری دلیل قانع کننده داشتن بسیار ضروری است. زیرا وب سایت های دیگر هیچ علاقه‌ای به کمک کردن به شما و سایتتان ندارند. مگر این که شخص معروفی باشید !

بنابراین قبل از اینکه از آنها درخواست کنید لینک شما را در سایت شما قرار دهند این سوال را از خودتان بپرسید: « این کار چه سودی برای آنها دارد ؟ »

در ادامه دو نوع درخواست بک لینک با دلیل قانع کننده ذکر می کنیم:

مقاله مهمان: یک محتوای خوب برای وب‌سایت آنها تولید کنید. با این کار هم به تولید محتوای آن ها کمک میکنید هم به شما بک لینک می‌دهند.

تبادل لینک: با دیگر سایت ها تبادل لینک کنید. فقط دقت کنید که با سایتی تبادل لینک کنید که هم رده یا بهتر از سایت شما باشد.

درسته که این روش به نظر راحت میاد اما در عمل درصد پایینی از وب سایتهای درخواست های شما را قبول میکند. این می تواند چندین دلیل داشته باشد مثلاً مقاله‌ای که برای آنها میخوای تولید کنید کیفیت لازم را نداشته باشد. یا وبسایتی که برای تبادل لینک انتخاب کرده اید از سایت شما به مراتب بهتر است و آنها قبول نمی کند با شما تبادل لینک کنند.

۳. خرید بک لینک

همین اول کار بگویم که ما خرید بک لینک را اصلاً توصیه نمی کنیم.

چرا، چون در بهترین حالت شما پول زیادی را صرف یک بک‌ لینک که اصلاً سودی به سایت شما نمیرساند صرف می‌کنید. در بدترین حالت سایت شما از طرف گوگل جریمه میشود.

گوگل به صورت کاملاً شفاف و واضح بیان کرده است که خرید هر گونه لینک از سایت‌های دیگر در ازای پول، خدمات و سرویس‌های دیگر شامل جریمه میشود.

چون بیشتر سئوکاران این روش خاکستری بک لینک سازی را توصیه می کنند در ادامه به این مبحث میپردازیم. البته ما به شما نمی‌گوییم چطور بک لینک خارجی بخرید فقط چند نکته را گوش زد میکنیم.

بعضی از وب سایت ها اصولاً به این هدف طراحی شدند که بک لینک به دیگران بفروشند. لینک سازی در این وبسایت ها بسیار خطرناک میباشد و احتمال جریمه شدن از طرف گوگل بسیار زیاد میباشد.

چطور تشخیصشان بدهیم : این نوع وب سایت ها معمولا با ایمیل خود را به شما معرفی می کند. همچنین صفحات اسپم زیادی در این وب سایت مشاهده می شود.

صفحاتی که صرفاً برای گرفتن رتبه در گوگل طراحی شده اند و عملاً خالی از هرگونه محتوا هستند.

رپورتاژ آگهی

رپورتاژ آگهی معمولترین روش بک لینک سازی در سایت های ایرانی است. روش بدی نیست اما به چند مورد دقت کنید:

۱- حوزه کاری شما با آن وبسایت مرتبط باشد.

۲- لینک نوفالو برای شما قرار ندهند.

۳- وبسایت مورد نظر حداقل در یکی دو کلمه کلیدی مربوط به سایت شما رتبه بالایی در گوگل داشته باشد.

۴. بدست آوردن بک لینک

به دست آوردن لینک یعنی که دیگران بدون اینکه شما به آنها بگویید لینک صفحات شما را در وب سایتشان قرار بدهند. همچنین لینک به دست نمی آید مگر اینکه محتوای شما آن قدر خوب و باکیفیت باشد که ارزش رفرنس دادن را داشته باشد.

متاسفانه این لینک دهی در سایت های ایرانی خیلی اتفاق نمی افتد و وب سایت ها عموماً مطالب را بدون رفرنس دادن بر می دارند یا کپی میکنند.

5. حفظ لینک ها

حفظ لینک ها، همانطور که از نامش پیداست، تاکتیک حفظ تمام لینکهایی است که به سختی به دست آورده اید. ممکن است کسی استدلال کند که احیای لینکهای از دست رفته را نباید به عنوان “لینک سازی خارجی” طبقه بندی کرد. اما این اشتباه است.

فقط دو روش برای حفظ پیوندها وجود دارد:

احیای لینک.

رفع ارور 404 صفحاتی که لینک دارند.

بیایید به طور مختصر در مورد هر دو بحث کنیم.

احیای لینک

لینکها برای همیشه دوام ندارند صفحه ای که به شما بک لینک دارد ممکن است به روز شود ، فهرست بندی شود یا حذف شود. در نتیجه ، لینک شما از آن صفحه ممکن است دیگر وجود نداشته باشد.

لینک-از-دست-رفته

لینک-از-دست-رفته

به همین دلیل است که باید لینکهای خود را زیر نظر داشته باشید تا هنگامی که هر یک از آنها ناپدید شدند متوجه شوید.

رفع ارور 404 صفحاتی که لینک دارند

صفحات وب سایت شما به هر دلیلی ممکن است ناپدید شوند. چه عمدا و چه به اشتباها ، ممکن است برخی از صفحات شما حذف شوند. و از آنجا که لینکهایی که به صفحه 404 اشاره می کنند هیچ ارزش سئو برای وب سایت شما ندارند ، باید این مساله را حل کنید.

البته شواهدی وجود دارد که گوگل به صفحاتی که بک لینک داشته اند و الان از بین رفته اند هم امتیاز میدهد. البته این ادعا تنها نظریه است و بهتر است صفحاتی که بک لینک داشته اند و اکنون ارور 404 دارند را اصلاح کنید.


بخش سوم

چه لینکی خوب است


تا اینجا با روش های مختلف بک لینک سازی به سایت خود آشنا شده اید. اما آنچه باید به خاطر بسپارید این است که بک لینک وسیله ای برای رسیدن به هدف است. شما آنها را ایجاد میکنید زیرا لینکها به عنوان “رأی” عمل می کنند.

با این حال ، همه “رای” ها برابر نیستند.

هیچ کس به طور دقیق نمیداند که گوگل چگونه ارزش هر لینک را اندازه گیری می کند. اما برخی از مفاهیم کلی برای ارزیابی لینکها وجود دارد که سئوکاران روی آنها اتفاق نظر دارند:

 1. اعتبار (Authority)
 2. ارتباط (Relevance)
 3. متن لینک شده (Anchor Text)
 4. فالو یا نوفالو (Follow or Nofollow)
 5. مکان لینک (Placement)
 6. مقصد (Destination)

1. اعتبار یا Authority

تصور کنید که دوست شما به تازگی یک وبلاگ راه اندازی کرده و از یکی از مقالات اخیرش به وبسایت شما یک لینک داده است. این خیلی مسئله مهمی نیست، درسته؟

اما اگر نیویورک تایمز مقاله ای را که به وبسایت شما لینک دارد منتشر کند ، چطور؟ مطمئناً این چیزی است که میتوانید به آن افتخار کنید.

نکته این است که آن دو وب سایت را دارای “اعتبار (authority)” متفاوتی هستند. نیویورک تایمز یک نشریه معروف جهانی است که مورد اعتماد میلیون ها نفر در سراسر جهان است. در حالی که وبلاگ جدید دوست شما تقریباً هیچ بازدید کننده ای ندارد.

چگونه گوگل “اعتبار” یک وب سایت (یا صفحه وب) را که به شما لینک می دهد اندازه گیری می کند؟ خوب ، اگر لینکها رأی هستند ، عادلانه خواهد بود اگر صفحه ای رأی بیشتری دارد،authority قویتری دارد، درست است؟

این در واقع یکی از اصول اصلی الگوریتم رتبه بندی صفحات است.

به عنوان یک قاعده کلی ، سئوکاران تلاش میکنند از وب سایتها و صفحاتی که دارای اعتبار بالایی هستند بک لینک بدست آورند ، زیرا این لینکها به صفحاتشان کمک میکنند تا در گوگل رتبه بالاتری داشته باشند.

اما آیا این بدان معناست که باید از دریافت بک لینک از وب سایتها و صفحات با قدرت پایین اجتناب کنید؟ اصلا. این بک لینکها به هیچ وجه “بد” نیستند. آنها فقط از نظر گوگل “وزن” کمتری دارند و بنابراین تأثیر کمتری بر رتبه بندی شما دارند.

2- ارتباط یا Relevance

فرض کنید شما صاحب یک وبلاگ در مورد قهوه هستید و مقاله ای با عنوان آسیاب کردن قهوه منتشر می کنید. بعداً ، دو نفر از دوستان شما تصمیم می گیرند به آن لینک دهند. یکی از مقاله “بهترین دستور تهیه قهوه” و دیگری از مقاله “10 نکته برای صرفه جویی در پول” هستند.

به نظر شما کدام یک از این دو صفحه در نظر گوگل رای قوی تری خواهند داشت (با توجه به اینکه هر دو این صفحات دارای اعتبار برابر هستند)؟

آن که به موضوع شما ارتباط بیشتری دارد!

ارتباط-بک-لینک

ترجیح میدهید از یک متخصص تغذیه توصیه هایی در مورد قهوه دریافت کنید یا یک متخصص امور مالی؟

متخصصان سئو معتقدند که ارتباط در سطح وبسایت نیز صدق می کند. و در واقع شواهدی برای آن در صفحه “نحوه کار جستجو” گوگل وجود دارد:

اگر سایر وب سایتهای برجسته در این زمینه به یک صفحه لینک میدهند ، این نشانه خوبی است که اطلاعات آن صفحه از کیفیت بالایی برخوردار است.

این بدان معناست که شما باید تلاش کنید تا لینک سازی خارجی را در وب سایتهایی که به نوعی مربوط به شما هستند انجام دهید نه هر سایتی که شد.

3- متن لنگر یا Anchor text

اگر با این اصطلاح متن لنگر یا anchor text آشنایی ندارید ، “anchor text” یک متن قابل کلیک است که شما را به صفحه دیگری میفرستد.

در بسیاری از موارد ،anchor text توضیح میدهد که صفحه لینک شده در مورد چیست. بنابراین تعجبی ندارد که گوگل از کلمات anchor text برای درک بهتر کلمات کلیدی استفاده کند. در واقع ، گوگل در این مورد به صراحت صحبت می کند:

گوگل از تکنیک های متعددی برای بهبود کیفیت جستجو استفاده می کند که شامل رتبه صفحات ، anchor text و … میشود.

 

بنابراین چگونه میتوانید از anchor text هنگام لینک سازی استفاده کنید؟

خوب ، شما نمیتوایند.

هرچه بیشتر سعی کنید نحوه لینک سازی صفحات مختلف به شما و استفاده از کلمات مناسب را در متن anchor text کنترل کنید ، احتمال اینکه گوگل شما را برای این کار مجازات کند بیشتر می شود.

و علاوه بر این ، اکثر تاکتیک های لینک سازی کلاه سفید به شما کنترل کمی روی anchor text میدهد ، تا مانع از تخریب صفحات خود شوید.

4- فالو یا نوفالو Follow or Nofollow

“Nofollow” یکی از ویژگی های لینک سازی است که به گوگل میگوید صفحه لینک دهنده ترجیح میدهد به صفحه ای که به آن اشاره میکند رأی ندهد.

گوگل در گذشته “لینک های Nofollow” را رأی نمیشمرد. اما، در سال 2019 ، آنها مدلشان را تغییر دادند. به این معنی که برخی از لینکهای “Nofollow” ممکن است در رتبه بندی جستجوی شما تأثیر بگذارند.

آنها همچنین دو ویژگی جدید برای لینک سازی را در یک اعلامیه معرفی کردند:

 • “rel = “UGC
 • “rel = “sponsored

به عنوان یک قاعده کلی ، اگر میخواهید بک لینک سازی کنید که توسط گوگل امتیاز محسوب شود باید لینک های follow داشته باشید.

با این حال ، اگر فرصتی برای دریافت لینک Nofollow از یک صفحه معتبر مربوطه میبینید ، آن را انجام دهید.

یک مثال خوب ویکی پدیا است که در آن تمام بک لینک های آن Nofollow هستند. دریافت بک لینک از ویکی پدیا بسیار دشوار است ، به همین دلیل است که بسیاری از سئوکاران متقاعد شده اند که این پیوندها از نظر گوگل بسیار ارزشمند هستند.

5- مکان لینک یا Placement

فرض کنید یک صفحه وب وجود دارد که از سه بلوک تشکیل شده است: محتوا ، نوار کناری و پاورقی. به عنوان یک قاعده کلی ، پیوندهای موجود در محتوا کلیک بیشتری خواهند داشت ، زیرا بلوک محتوا بیشترین توجه را از طرف بازدیدکنندگان به خود جلب می کند.

قدرت-بک-لینک-های-یک-صفحه

قدرت-بک-لینک-های-یک-صفحه

یکی دیگر از مواردی که می تواند CTR لینک را تحت تأثیر قرار دهد این است که چقدر در صفحه ظاهر میشود. به احتمال زیاد خوانندگان لینکهای ابتدای مقاله را بیشتر دنبال میکنند تا لینکهایی که در قرار دارند.

و سرانجام ، هرچه لینکهای بیشتری در صفحه داشته باشید ، آنها بیشتر برای کلیک با یکدیگر رقابت میکنند و در نتیجه اعتبار صفحه میان آن ها تقسیم میشود.

6. مقصد یا Destination

هنگام بک لینک سازی، سه مقصد وجود دارد که میتوانید آنها را نشان دهید:

 • صفحه اصلی؛
 • دارایی های قابل لینک دهی مثل محصولات؛
 • صفحاتی که برای رتبه بندی بالا در گوگل به آنها نیاز دارید.

بهتر است تمام بک لینک ها را به یک صفحه قابل لینک دهی هدایت کنید سپس آن صفحه را به صفحه محصول یا صفحه ای که هدفتان است لینک دهید.


بخش چهارم

بهترین تاکتیک های ایجاد لینک


در بخش دوم ، شما چندین استراتژی مختلف بک لینک سازی را آموختید. اکنون بیایید چند تاکتیک لینک سازی خارجی قابل اجرا را بررسی کنیم.

 1. پیگیری بک لینکهای رقبا
 2. اشتراک گذاری و تبلیغ محتوا

1. پیگیری بک لینکهای رقبا

پیگیری بک لینکهای رقبا یکی از اساسی ترین فعالیت ها در بک لینک سازی است. فکرش را بکنید ، صفحه بالا در کلمه کلیدی مورد نظر شما دارای لینک های مناسبی است و برتری خود را به گوگل ثابت کرده است. با مطالعه لینک های آنها میتوانید دریابید که از کدام تاکتیک استفاده کنید تا بتوانید لینک های مشابه را بدست آورید و از آن صفحه برتر باشید.

و اینجاست که یک ابزار سئو بکارتان می آید.

یکی از این ابزارها ubersuggest است. فقط کافیست  کلید واژه ای را که می خواهید در Keywords Explorer قرار دهید و به قسمت “backlinks” بروید. در این قسمت میتوانید لیست بک لینک های رقیبتان را مشاهده کنید.

با استفاده از این اطلاعات میتوانید شما هم به سایت های لیست شده رفتید و برای خود بک لینک سازی کنید.

2. اشتراک گذاری و تبلیغ محتوا

مهم نیست که صفحات شما چقدر خوب هستند، تا مردم آن ها را پیدا نکنند هیچ سودی برای شما ندارد. به عبارت دیگر ، حتی بهترین صفحات باید به اشتراک گذاشته و تبلیغ شوند.

به طور کلی ، سه روش برای پروموت محتوا وجود دارد:

تبلیغات
اطلاع رسانی
برقرای تعامل