روزانه بیش از 4 میلیارد سرچ در گوگل انجام می شود. مهم نیست شما چکاری انجام میدهید و کسب و کارتان چیست، مردم محصول و خدمات شما را از طریق گوگل پیدا خواهند کرد. کلماتی مانند خرید موبایل، موبایل سامسونگ، ایفون و … روزانه هزاران سرچ را به خود اختصاص داده است. در این مقاله با آموزش مقدماتی سئو همراه شما هستیم.

حال نکته اینجاست که با این که روزانه میلیاردها سرچ در گوگل انجام میشود، 90% محتوای درون وب هیچ ترافیکی از گوگل دریافت نمیکنند. خب حالا چکار کنیم که ما جزء آن 10% باشیم که از گوگل دائما ترافیک و بازدید کننده دریافت میکنند. اگر در زمینه سئو مبتدی هستید پس پیشنهاد میکنیم این مقاله را تا انتها مطالعه نمایید. در این مقاله یاد میگیرید چطور از بزرگ ترین موتور جستجوگر دنیا ترافیک و مشتری بگیرید.

سئو چیست (قدم اول در آموزش مقدماتی سئو)

اولین قدم برای آموزش مقدماتی سئو شناخت واژه سئو است. سئو مخفف عبارت Search Engine Optimization است به معنی بهینه سازی موتور جستجوگر. به عبارت دیگر SEO فرایند بهینه کردن وبسایت و صفحات وب برای موتور جستجوگر است، به طوری که باعث ایجاد ترافیک رایگان و ارگانیک از طریق آن موتور جستجوگر میشود. چون گوگل بزرگ ترین موتور جستجوگر دنیا است در این مقاله منظور از موتور جستجو، گوگل میباشد. (بیشتر بخوانید: چگونه سئو یاد بگیریم)

نحوه عملکرد گوگل

فرض کنید گوگل یک کتابخانه بزرگ است با میلیاردها میلیارد کتاب. فرض کنید شما میخواهید مطلبی در مورد تخریب محیط زیست پیدا کنید. نحوه عملکرد گوگل به این صورت است که تمام این صفحات را جستجو میکند و از آن ها مطالبی را که دقیقا شامل کلمه کلیدی شما یا عبارتی نزدیک آن را استخراج میکند(کلمه کلیدی همان عبارتی است که در سرچ گوگل وارد کرده اید). اما گوگل این نتایج را به صورت تصادفی برای شما لیست نمیکند. گوگل سعی می کند ابتدا مرتبط ترین صفحه را به کمک الگوریتم پیشرفته خود به شما نشان دهد. گوگل آن قدر در این کار خوب است که بیشتر ما در همان دو پیج بالایی لیست مطلب خود را پیدا میکنیم و روی آن کلیک میکنیم.

هیچ کس نمی داند این الگوریتم گوگل چطور کار می کند و بر چه اساسی صفحات و پیج ها را لیست می کند. تنها چیزهایی که می دانیم یک سری دانش تجربی به نام “فاکتورهای رتبه بندی گوگل” است تا به کمک آن ها بتوانیم وبسایت خود را برای این الگوریتم کمی بهینه کنیم. پس کار شما دو چیز است:

 1. مطمئو شوید صفحه سایت شما به قدر کافی برای موتور جستجوگر قابل فهم باشد.
 2. باید به گوگل نشان دهید که مطالب با کیفیتی دارید و سایت شما ارزش آن را دارد که در بالای لیست سرچ باشد.

خزنده-گوگل

کلمه کلیدی در سئو (قدم دوم در آموزش مقدماتی سئو)

فرض کنید شما یک وب سایت فروش توپ فوتبال با بهترین کیفیت در بازار دارید. وب سایت خود را ایجاد می کنید و طبق دستورالعمل ها آن را برای موتورهای جستجو بهینه میکنید.  همچنین مطالب بسیار مفیدی در مورد توپ فوتبال نیز در آن قرار می دهید. اما همرچه صبر میکنید ترافیکی از گوگل به سایت شما وارد نمی شود! اینجاست که باید با نقش کلمه کلیدی در سئو آشنا شوید.

کلمه کلیدی عبارت های مرتبط با کسب و کار و زمینه فعالیت شما هستند. یعنی افراد با جستجو کردن آن عبارت ها و کلمات می توانند سایت شما را پیدا کنند. مثلا در مثال بالا عبارت “توپ فوتبال” ، “لوازم ورزشی” دو کلمه کلیدی مرتبط هستند. دقت کنید که کلمه کلیدی حتما نباید دقیقا با حوزه فعالیت شما یکی باشد.

پس اولین مرحله در آموزش مقدماتی سئو این است که کلمه کلیدی مرتبط با کسب و کار و فعالیتتان را پیدا کنید.

چگونه کلمه کلیدی مرتبط پیدا کنیم

بهترین و آسان ترین راه برای پیدا کردن کلمه کلیدی مناسب این است که خود را بجای مشتری و مخاطبانتان قرار دهید. مثلا در مثال توپ فوتبال یک مشتری احتمالی ممکن است عبارت هایی مانند “خرید توپ فوتبال” را جستجو کند.

راه دیگر استفاده از وب سایت هایی است که تاریخچه سرچ های گوگل را در خود ذخیره کرده اند. مانند گوگل ترند. در گوگل ترند شما می توانید عبارت کلیدی خود را وارد کرده و کلمات کلیدی مرتبط با آن را با تعداد سرچ های آن ها مشاهده کنید.

وب سایت های دیگری مانند ahrefs، neil patel و … نیز وجود دارد که میتوانید از آن ها برای پیدا کردن کلمه کلیدی مناسب استفاده کنید. البته تنها گوگل ترندز مجانی است و دیگر وب سایت ها نیاز به خرید اشتراک دارند.

حال که فهمیدیم کلمه کلیدی چیست و چه کاربردی دارد چطور گوگل باید بفهمد از میان این همه کلمه در صفحه سایت ما کدامیک کلمه کلیدی است؟ در ادامه مفهوم on page seo یا سئو درون صفحه ای را توضیح خواهیم داد.

کلمه-کلیدی

سئو درون صفحه یا سئو داخلی سایت چیست (قدم سوم در آموزش مقدماتی سئو)

اکنون که کیورد ها یا کلمات کلیدی را مشخص کرده ایم باید صفحات سایت را توسط سئو داخلی سایت بهینه کنیم. سئو درون صفحه فرایندی است که در آن صفخات سایت را برای موتورهای جستجو بهینه می کنیم. سئو درون صفحه مجموعه ای از اقداماتی است که ما درون صفحه سایت خود پیاده میکنیم. سئو درون صفحه چندین اقدام اصلی دارد که عبارتند از:

 • چندین بار استفاده از کلمه کلیدی در متن و صفحه
 • ایجاد لینک های داخلی و خارجی
 • درج تصویرهای مرتبط
 • استفاده درست از تگ های (تیترها) H1، H2، , …
 • توجه به توضیحات متا
 • خوانایی صفحه (UX & UI)
 • طول متن
 • و …

بهترین روش برای این که بتوانید مطمئن شوید سئو درون صفحه مناسبی دارید استفاده از افزونه YOAST است. این افزونه به شما کمک میکند صفحات سایت خود را بهینه کنید.

توجه داشته باشید که هیچ وقت سعی نکنید گوگل را گول بزنید. مثلا بخواهید از کلمات کلیدی نامرتبط استفاده کنید یا کلمه کلیدی را بیش از تعداد توصیه شده بنویسید و افراط کنید و یا مطالب را از جای دیگری کپی کنید. اولویت شما باید تولید یک محتوای خوب برای مخاطبانتان باشد نه گوگل. در این آموزش مقدماتی سئو هدف ما تاکید بر اصول سئو ارگانیک است.

افزونه-یواست

توضیحات متا در سئو

اگر به لیست جستجوی گوگل نگاه کنید همگی آن ها از یک عنوان و یک بخش توضیحات تشکیل شده اند. قسمت بالایی که در واقع عنوان صفحه هم هست تگ متا و توضیحات زیر آن توضیحات متا است. توضیحات و عنوان متا اولین مطالبی هستند که مخاطبان در گوگل به آن ها نگاه می کنند به همین دلیل برای گوگل اهمیت بالایی دارند. کاملا واضح است که عنوان متا باید شامل کلمه کلیدی شما باشد تا گوگل و همچنین مخاطبان شما بتوانند بفهمند این صفحه محتوایی مربوط با کلمه کلیدی جستجو شده را شامل میشود.

در توضیحات متا نیز کلمه کلیدی باید وجود داشته باشد. و همانطور که مشخص است گوگل کلمات کلیدی در توضیحات متا را بولد و پررنگ نشان می دهد تا به بینندگان اطلاع دهد که این صفحه حاوی کلمه کلیدی مورد نظر آن ها است. توضیحات متا باید خلاصه ای کوتاه از مطالب درون صفحه باشد. توضیحات متا را خلاقانه و جذاب بنویسید تا بینندگان را جذب خود کند.

لازم به ذکر است که توضیحات متا را می توان توسط افزونه YOAST برای هر صفحه به صورت جداگانه نوشت و بهینه کرد.

توضیحات-متا

سئو خارج صفحه (قدم چهارم در آموزش مقدماتی سئو)

سئو خارج صفحه کلیه اقدامات خارج از وب سایت برای بهینه کردن موتورهای جستجو است. اغلب منظور از سئو خارج صفحه بک لینک سازی است. بک لینک سازی فرایند ساختن لینک سایت خود در سایت های دیگر است. لینک داشتن در سایت های دیگر بسیار ارزشمند است خصوصا اگر آن سایت از سایت شما رتبه بالاتری داشته باشد. لینک سازی یعنی انتقال بازدیدکنندگان یک سایت به سایت دیگر. در حقیقت لینک سازی یک نوع سفارش و تعریف از سایت شما است که توسط یک سایت دیگر انجام می شود. البته منظور از لینک سازی لینک سازی درست و اصولی است. هرچه بک لینک های با کیفیت بیشتری به سایت خود داشته باشید رتبه بالاتری در گوگل خواهید داشت.

دقت کنید که کلمه با کیفیت در جمله قبل بسیار مهم است. زیرا روش های زیادی برای بک لینک گرفتن وجود دارد که ارزش بالایی ندارند، مانند:

 • لینک ساختن در فروم ها
 • لینک ساختن توسط ربات ها
 • لینک ساختن در سایت های بی ارزش
 • و …

موارد بالا به این دلیل بی ارزش هستند که هر کسی می تواند یک لینک در آن ها قرار دهد و لینکی که در آن ها قرار داده می شود به دلیل ارزش بالای آن نبوده. اگر می خواهید لینک های با کیفیت بگیرید یا باید مطلب با کیفیت داشته باشید که بقیه به شما لینک دهند یا باید هزینه بالایی بپردازید و لینک خود را در سایت ها قرار دهید.

سئو-خارج-صفحه

سئو برای همه صفحات

اکنون که با مفاهیم آموزش مقدماتی سئو آشنا شدید شاید بپرسید که این موارد را در کجا باید انجام دهم؟ صفحه اصلی؟ صفحات محصول؟ خدمات؟ جواب سوال شما همه صفحات وب سایت است. تمام صفحات وب سایت برای شما مهم هستند و هر کدام نقشی برای کسب و کار و هدفتان ایفا می کنند. تمامی صفحات باید بهینه باشند.

التبه نقش بعضی صفحات کمرنگ تر از بقیه است مانند صفحه تماس با ما. مطمئنا شما قصد ندارید از صفحه درباره ما ترافیک جذب سایت خود کنید. پس بجیا قرار دادن کلمه کلیدی در این صفحه سعی کنید خوانایی این صفحه را بهبود دهید. لینک های مهم را در دسترس قرار دهید. شماره تماس را لینک گذاری کنید که کاربر با کلیک بر روی آن بتواند با شما تماس بگیرد. به عبارت دیگر بر روی UX و UI این صفحه بیشتر کار کنید که از ترافیک بدست آمده توسط دیگر صفحات به خوبی استفاده کنید.

یکی از بهترین صفحات و پیج ها برای ایجاد ترافیک در وب سایت بلاگ است که در ادامه توضیح می دهیم.

تاثیر بلاگ در سئو

با بلاگ نویسی شما محتوای مربوط به فعالیتتان را تولید می کنید و با این کار به مخاطبانتان برای حل مشکلاتشان کمک کند. این کمک به مخاطبان برای شما ترافیک بیشتری می آورد و می توانید از آن بهره ببرید. در بلاگ نویسی اصول سئو درون صفحه را به دقت اجرا کنید تا بلاگ هایتان در رتبه بالای گوگل قرار بگیرد. اگر محتوای شما مفید باشد دیگران هم به محتوای شما لینک می دهند و این کمک بزرگی برای شما به حساب می آید.

در اکثر وبسایت ها بیشتر ترافیک جذب شده از طریق بلاگ ها است پس در وب سایت خود حتما بلاگ نویسی انجام دهید.

بلاگ

تاثیر سرعت سایت در سئو (قدم صفرم در آموزش مقدماتی سئو)

سرعت سایت یکی دیگر از فاکتور های بسیار مهم در آموزش مقدماتی سئو است. هر چه قدر هم محتوای عالی داشته باشید وقتی که در زمان کوتاه این محتوا لود نشود، دیده نخواهد شد. کاربران نهایتا 6 الی 9 ثانبه به صفحات سایت شما زمان می دهند تا لود شوند در غیر این صورت آن را بسته و به سراغ یک سایت دیگر می روند.

در واقع سرع سایت جزء حداقل های سئو است که باید حتما بهینه باشد. برای داشتن یک سایت با سرعت بالا می توانید از نکات زیر کمک بگیرید:

 • از تصاویر کم حجم استفاده کنید
 • از سرور های پر سرعت استفاده کنید
 • از افزونه های افزایش سرعت سایت استفاده کنید
 • افزونه های غیز ضروری را غیر فعال کنید
 • اگر سرور سرعت پایین دارید از تم ها و قالب های سبک استفاده کنید

سرعت-سایت