سئو یا بهینه سازی موتورهای جستجو یک ابزار تبلیغاتی است که از هزاران نظر متناقض تشکیل شده. همین امر باعث تقلب در سئو شده است و در نتیجه کلاهبرداری در سئو زیاد اتفاق بیافتد. متناقض از این نظر که یک روش سئو ممکن است مورد تایید یک سئوکار باشد اما یک سئوکار دیگر آن را اشتباه بداند.

عده زیادی هم هستند که سئو را بی تاثیر میدانند و معتقدند یک ابزار فریب کاری توسط شرکت های تبلیغاتی است. اما سوال اینجاست که چقدر این حرف درست است؟ ما در این مقاله نحوه انتخاب یک شرکت سئو ، نتایج مورد انتظار از آنها را بررسی میکنیم. و خواهیم دید که چطور بفهمیم متخصصان سئو ما راست میگویند یا نه، آیا پولی که داریم میپردازیم درست است یا زیاد است.

سئو چیست؟

در زمینه سئو شما چه یک مبتدی باشید چه یک حرفه ای با تجربه، در درجه اول باید بدانید سئو چیست. زمانی که تعریف درستی از سئو پیدا کردید آن زمان میتوانید انتظاراتتان را به طور واقع گرایانه شکل دهید.

سئو یا بهینه سازی موتورهای جستجو مجموعه ای از ترفندها است که با هدف تنظیم وب سایت مطابق با استانداردهای موتورهای جستجو و نیازهای کاربران انجام می شود. سئو شامل بهینه سازی داخلی (هر آنچه مربوط به صفحات داخلی وب سایت است) و بهینه سازی خارجی است.

چرا سئو مهم است؟ زیرا زمانی که وبسایت شما استانداردهای گوگل را داشته باشد، صفحات شما به صفحه اول گوگل می آیند و شانس دیده شدن صفحاتتان بیشتر میشود. ، این کار مشتریان و سرمایه جدیدی را برای شما به ارمغان می آورد و فروش را افزایش میدهد.

هدف نهایی سئو هدایت TA (مخاطب هدف) به سایت خودتان است تا بتوانید محصول و خدماتتان را به آنها نشان دهید.

چک کردن کلاهبرداری در سئو

اکنون که هدف نهایی از خدمات سئو را فهمیدید، ما یک دستورالعمل اساسی در مورد نحوه بررسی شرکت سئوکاری که استخدام کرده اید ارائه میکنیم. با این دستورالعمل روش تشخیص کلاهبرداری در سئو را یاد میگیرید.

1. روند رشد جایگاه در گوگل

چک کردن جایگاه سایت در گوگل نکته مهمی برای ردیابی کمپین های سئو است. توجه داشته باشید که این به این معنا نیست که شما حتما باید جزء بالا سایت های بالا و اول باشید. اگر رشد جایگاهتان مثبت و مداوم است ، میتوانید مطمئن شوید که سئوکاران قابل اعتمادی را استخدام کرده اید.

همیشه هنگام شروع کمپین کلمه یا کلمات کلیدی که میخواهید سایتتان در آن بالا بیاید را به سئوکارتان بگویید. به این نکته هم توجه داشته باشید که بعضی کلمات کلیدی سخت هستند و برای جایگاه خوب گرفتن باید صبر داشته باشید. به همین خاطر ما توصیه میکنیم روند رشد را در نظر بگیرید نه جایگاه فعلی را.

مثلا نگویید 3 ماه گذشته و سایت ما هنوز صفحه اول نیامده. بجای آن یک گزارش از روند تغییرات جایگاه را از سئوکارتان بخواهید و ببینید در این 3 ماه چه تغییراتی داشته است. اگر از صفحه 8 به صفحه 4 آمده اید یعنی در مسیر درستی قرار دارید و به معنی تقلب در سئو نیست.

چک-کردن-جایگاه-سایت-در-گوگل

البته گاهی ممکن است جایگاه ثابت باشد اما باز سئوکار در مسیر درستی باشد! چطور ؟ قسمت بعد را بخوانید.

2. ترافیک ورودی سایت

فقط جایگاه خوب در نتایج جستجو نمی تواند تصویر جامعی از کارآیی عملکرد سئوکار ارائه دهد. حتی اگر جایگاه شما در حال حاضر ثابت و بدون تغییر باشد ، اما رشد قابل توجهی در ترافیک ارگانیک و بازدیدکنندگان فعال مشاهده میکنید ، سایت شما در دستان مطمئنی قرار دارد.

برعکس این قضیه هم ممکن است اتفاق بیافتد. یعنی سایت شما رتبه خوبی داشته باشد اما ترافیک ورودی کم باشد. این نوع کلاهبرداری در سئو میتواند به چند دلیل باشد:

 1. عنوان صفحات مشکل دارد: اگر عنوان صفحه جذاب و وسوسه انگیز نباشد کسی روی آن کلیک نخواهد کرد.
 2. کلمه کلیدی سرچ کمی دارد: همیشه مطمئن شوید که کلمه کلیدی که دارید کار میکنید ترافیک داشته باشد وگرنه کار بیهوده انجام خواهید داد.
 3. سرعت سایت پایین است: بازدید کنندگان نهایت 6 تا 8 ثانیه صبر میکنند. اگر سایت شما کند باشد بازدید کننده خسته شده و قبل از لود شدن صفحه را میبندد.

3. چک کردن بک لینک های سایت

دو چیز که کیفیت بک لینک های صفحات شما را بیان میکند عبارتند از:

 1. اعتبار سایتی که به شما بک لینک داده.
 2. ارگانیک بودن کلیک هایی که آن لینک میشود

اگر سئوکار شما بک لینک سازی انجام داده (که حتما باید انجام دهد) کیفیت این بک لینک ها را با توجه به موارد بالا چک کنید. لیست بک لینک ها را از طریق سایت هایی مثل ahrefs در بیاورید و ببینید سایت هایی که به شما لینک داده اند چه سایت هایی هستند. مرتبط با کسب و کار شما هستند یا نه، از سایت شما قوی تر هستند یا نه و موارد دیگر. در مورد بک لینک سازی میتوانید مقاله بک لینک سازی اصولی را مطالعه کنید.

چک-کردن-بک-لینک-ahrefs

 

4. گزارشات + برنامه هایی برای بهینه سازی داخلی

هدف از بهینه سازی داخلی بهبود عملکرد وب سایت شما و تنظیم آن مطابق با الزامات گوگل است. شما میتوانید لیست کارهایی که در این رابطه انجام شده را از شرکت سئو خود دریافت کنید و از کلاهبرداری در سئو  جلوگیری کنید. اگر میبینید که در طول یک ماه ، سئوکار شما فقط چند عکس و یک مقاله بارگذاری کرده مطمئن باشید که دارد شما را بازی میدهد.

به طور معمول سایت باید در ماه باید چندین وبلاگ آپلود شود (تعدادش بستگی به قرارداد شما دارد)، وبلاگ ها و محصولات قبلی ویرایش شوند، لینک سازی های جدید در سایت انجام شده باشد، در مورد کلمات کلیدی جدید تحقیق شده باشد و … .

5. تعداد صفحات ایندکس شده

اگر تعداد صفحات ایندکس شده در گوگل به طور ناگهانی کاهش یا افزایش یابد ،اصلا نشانه خوبی نیست. تعداد صحات ایندکس شده سایت را میتوانید در google search console مشاهده کنید.

حتما از سئوکار خود بخواهید که دسترسی به صفحه google search console دامنه را به شما بدهد. اگر از این کار خودداری کرد بدانید که احتمالا کلکی در کار است.

6- چک کردن سرعت سایت

سرعت سایت یکی از مهمترین فاکتورهای سئو است. اگر سرعت لود صفحات سایتتان پایین است دلیلش را از شرکت سئو خود پرس و جو کنید و مطمئن شوید کلاهبرداری در سئو سایت شما اتفاق نیوفتاده است. سرعت پایین چند دلیل میتواند داشته باشد:

 • سایت در حال بروز رسانی و تغییرات است
 • سرور هاست به مشکل خورده است
 • هاست خریداری شده سرعت پایینی دارد
 • افرونه های زیادی نصب شده باشد
 • افزونه مخرب در سایت نصب باشد
 • قالب سایت سنگین باشد یا خوب کد نویسی نشده باشد

سرعت سایتتان را همیشه میتوانید از gtmetrix چک کنید و زیر نظر داشته باشید.

چک-کردن-سرعت-سایت

ابزارهایی برای بررسی اثربخشی کمپین سئو

1. Google Analytics

گوگل-آنالیتیکس

گوگل آنالیتیکس سرویس اصلی بررسی سئو سایت است. این ابزار به شما بینشی در مورد ترافیک وب سایتتان میدهد. با این ابزار می توانید الگوریتم ها را بررسی کنید. اگر ترافیک سایت در حال کاهش باشد و شما ندانید، سئوکار شما ممکن است حقوق خود را بدون هیچ کم و کاستی دریافت کند، آن هم برای هیچ.

2. Ahrefs

ahrefs

ahrefs یک سرویس منحصر به فرد برای بررسی رتبه بندی کلمات کلیدی در وب سایت شما است. این ابزار در پلن های رایگان اطلاعات خیلی کمی در اختیارتان میگذارد. اما همین اطلاعات کم هم میتواند بسیار مفید باشد. مثلا چک کردن بک لینک های سایت یا کلمات کلیدی را میتوانید به طور رایگان بررسی کنید.

3. ubersuggest

ubersuggest

ubersuggest هم مانند دو ابزار قبلی قابلیت های بسیار زیادی دارد که میتوانید از آن استفاده کنید. مثلا با وارد کردن یک سایت در آن میتوانید صفحات برتر و کلمات کلیدی برتر آن سایت را مشاهده کنید.

4. gtmetrix

gtmetrix

همانطور که در قسمت های قبلی توضیح دادیم این ابزار برای بررسی سرعت سایت است. gtmetrix مشکلای که باعث شده سایتتان کند شود را برای شما لیست میکند و میتوانید از سئوکارتان بخواهید آنها را رفع کند.

کلاهبرداری در سئو چطور انجام میشود؟

تا اینجا ما درباره بهینه سازی موتورهای جستجو و چگونگی ردیابی موفقیت تاکتیک های سئو سایتمان بحث کردیم. با این حال ، اگر در اواسط یا حتی در پایان کمپین بودید و متوجه شدید که هیچ کاری برای بهبود عملکرد وب سایت و رونق کسب و کار شما انجام نشده. احتمالا این بهانه ها را میشونید:

 • الگوریتم گوگل تغییر کرده
 • رقابت زیاده
 • زمان کم بوده

دلایل ممکن است متفاوت باشد. نکته این است که هیچ کس یک ریال را به شما بازپرداخت نمیکند. با در نظر گرفتن هزینه بالای سئو، بهتر است نکاتی را در مورد چگونگی بررسی شرکت های سئو بدانید. این که آیا اینشرکت واقعاً مصمم به ارائه خدمات با کیفیت به شما است یا صرفاً برای کسب درآمد از شما برنامه دارد.

1. کلاهبرداری در سئو به روش سئو تضمینی

اگر جملات زیر را از شرکتی شنیدید بدانید که یا کلاهبرداری محض است یا کلکی در کار خواهد بود.

 • ما نتایج نتایج تضمینی میدهیم.
 • ما شما را به رتبه 1، 2، 3، … 10 می بریم
 • ما ضمانت مالی میدهیم

حتی خدای سئو نمی تواند هیچ نتیجه ای را برای شما تضمین کند. نکته این است که الگوریتم های گوگل مکانیسم های پیچیده ای هستند که دائماً تغییر میکنند. تاکتیک هایی که امروزه کار می کنند ممکن است در هفته آینده کاملاً بی اثر شوند و هیچ کس نمیتواند پیش بینی کند که این تغییرات چه تاثیری بر وب سایت شما و بهینه سازی موتورهای جستجو خواهد داشت.

2. تقلب در سئو با نتایج سریع

سئو در مورد “سرعت” نیست. این صفت هیچ ارتباطی با بهینه سازی موتورهای جستجو ندارد. اگر یک آژانس سئو یک نتیجه قابل توجه را در یک ماه ، دو ، سه وعده دهد ، این چیزی جز تقلب نخواهد بود. آنها این زمان را فقط برای تجزیه و تحلیل کسب و کار، وب سایت، بازار، زمینه تجاری، رقبا ،انتخاب کلمه کلیدی مرکزی، ایجاد محتوا، بهبود ساختار صفحات وب سایت در صورت نیاز و اجرای سایر تغییرات مورد نیاز خواهند داشت.

بازه های زمانی مناسب پنج تا شش ماه است تا اولین نتایج قابل توجه را مشاهده کنید. البته ، بسته به رتبه اولیه وب سایت شما در نتایج جستجوی گوگل، ممکن است موارد منحصر به فردی وجود داشته باشد ، اما این بیشتر از یک استثنا نیست.

3. کلاهبرداری در سئو با اعداد

برای جلب مشتری احتمالی ، شرکت های سئو ممکن است با آمار اغراق شده پا پیش بگذارند. آمارشان دقیقاً دروغ نیست ، اما ممکن است گمراه کننده باشد. بگذارید بیشتر توضیح دهیم.

برای توجیه هزینه بالای کارشان، آنها ممکن است نتایج باورنکردنی و تعداد زیاد مشتریانشان و درآمد نجومی را به شما ارائه کنند. به عنوان مثال ، شما یک وب سایت جدید با ترافیک کم دارید(فرض کنید 1-2 بازدید در ماه). این 1-2 بازدید 100٪ ترافیک است. سپس ، آژانس سئو شما به شما می گوید که ترافیک سایت را تا 600 درصد افزایش می دهد. خیلی تاثیرگذار به نظر می رسد. با این حال ، اگر دقیق تر فکر کنید ، 600% افزایش تنها 6 بازدید در ماه میشود.

4. اطلاعاتی از شما نمیخواهند

برای تعیین استراتژی سئو ، متخصص سئو به داده های زیادی در مورد تجارت و شرکت شما، مشخصات شما، رقبا، اهداف اولویت دار، محصولات یا خدمات کلیدی، برنامه های توسعه کسب و کار، کمپین های سئو قبلی، کلمات کلیدی و غیره نیاز دارد. همچنین باید به موارد زیر دسترسی داشته باشند:

 • CMS
 • تجزیه و تحلیل ترافیک گوگل
 • ابزارهای مدیر وب سایت ،
 • حساب های رسانه های اجتماعی

اگر شرکت سئو شما هیچ یک از این اطلاعات را درخواست نکند، تردید نکنید که قرار نیست خدمات درستی به شما ارائه دهند. سئوی با کیفیت بدون این پارامترها غیرممکن است و فکر نکنید که چون هزینه کمی میکنید پس خدمات شما این موارد را شامل نمیشود.

5- هیچ پیشنهادی برای بهبود ارائه ندهند

اگر وب سایت شما در نتایج جستجوی سئو رتبه پایینی دارد، احتمال زیادی وجود دارد که وب سایت شما نیاز به اعمال تغییرات خاصی داشته باشد. وقتی سئوکار به شما می گوید که باید محتوا را اضافه یا تغییر دهید یا ساختار داخلی و منو را تغییر دهید، آنها سعی نمی کنند خدمات خود را بیشتر به شما بفروشند. این نشان دهنده این است که سایت شما را بررسی و ایرادات آن را پیدا کرده اند.

6. استراتژی های خود را با شما به اشتراک نگذارد

به عنوان یک کارفرما، شما این حق را دارید که بدانید چه اقداماتی روی  پروژه شما انجام میشود. اگر میگوید:

 • ما اسرار خود را به اشتراک نمی گذاریم.
 • شرایط محرمانه شرکت ما به ما اجازه نمی دهد چنین اطلاعاتی را فاش کنیم.
 • توضیح آن زمان زیادی می برد…
 • ما فقط نتیجه را ارائه میکنیم

به احتمال زیاد آنها چیز خاصی برای اشتراک گذاشتن ندارند و فقط سعی می کنند زمان بخرند. این هم یک نوع تقلب و کلاهبرداری در سئو است که باید در نظر داشته باشید.

توصیه نهایی

بهینه سازی سئو یک فرایند طولانی و پیچیده است که نیاز به تلاش و پشتکار از طرف سئوکار و صبر از شما دارد. در عوض ، در طولانی مدت برای شما شهرت و درآمد می آورد، نام شما را در بازار تقویت میکند، آگاهی مخاطبان از برندتان را افزایش میدهد، مشتریان و شرکای جدیدی را به ارمغان میآورد ، فروش را افزایش می دهد و غیره و غیره.

با این حال کلاهبرداری در سئو امری معمول شده و بسیاری از شرکت های سئو تنها برای کسب درامد یک سری خدمات ثابت را برای تمامی مشتریانشان انجام میدهند.

سئو کلاهبرداری یا هزینه اضافی و بیخودی نیست.

اگر قبلا کار کرده اید و نتیجه نگرفته اید شما سئوکارتان را اشتباه انتخاب کرده اید. یک فرصت دیگر بدهید.

اگر میخواهید در مورد استخدام سئوکار بیشتر بدانید میتوانید راهنمای استخدام سئوکار را مطالعه کنید.